reklamı kapat

Lüksemburg’dan ICO Yatırımcılarına Uyarı Raporu

19 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Lüksemburg Finansal Düzenleyicisi (CSSF), 17 Mart’ta ICO’lara yapılan yatırımlarla ilgili uyarı niteliğinde bir rapor yayınladı.

Kurum raporda kripto para birimlerinin herhangi bir merkez bankası tarafından desteklenmediğini ve dijital para birimlerinin oldukça dalgalı fiyat yapısına sahip olduğunu belirterek bu tekliflerin tamamen şeffaf olmadığını vurguladı. Ayrıca CSSF yatırımcıları hırsızlık risklerine karşı korunmaları konusunda da uyardı. Bu uyarıya sebep olarak kripto para birimlerinin bilgisayar korsanlarına karşı oldukça savunmasız olması gösterildi.

Finansal düzenleyici kuruma göre kripto para birimleri hakkındaki bilgiler genellikle eksik, anlaşılması zor ve bu yüzden kripto paralarla ilgili riskleri yansıtmıyor. CSSF özellikle ICO’lara yapılan yatırımlar sonucu karşılaşılabilecek riskler üzerinde durdu. Ayrıca ICO’lardan farklı olarak Blockchain teknolojisinin güvenilirliğine işaret ederek finans sektöründe farklı ve yenilikçi projelerde kullanılmasının belli avantajlar kazandıracağını vurguladı.

CSSF’ye ek olarak diğer Avrupa ülkelerinin düzenleyici kurumları da son zamanlarda kripto para birimleri ve ICO’lar hakkında şüpheci yaklaşımlarda bulundular. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Alman Federal Finansal Denetim Otoritesi CSSF ile benzer olarak ICO’ları son derece spekülatif yatırımlar olarak nitelendirip bu projelerden token satın alan yatırımcılar için riskler taşıdığını belirtmişti. Ayrıca Kasım 2017’de Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu yatırımcıları ICO’lar konusunda uyarmıştı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER