X


Lider Kripto Para Bitcon’in Düşüşü, Analistleri İkiye Ayırdı: Metrikler Ne Diyor?

Bitcoin'in son hareketi bir düzeltme miydi yoksa ölü kedi sıçraması mıydı?
16:00
4 Ekim 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin, ekim ayında 48.000 doları aşarak yılın dördüncü çeyreğine başarılı bir giriş yaptı. Bitcoin, bir haftadan daha kısa bir süre içerisinde yaklaşık %18 yükseliş ile piyasaya güçlü bir trend kazandırdı. Kazançlar zincir içi ölçümlerinde olumlu işaretlere yol açarken kripto para piyasası ivme kazandı.

Lider kripto para Bitcoin, son iki günde %10’dan fazla artış kaydetti. Bununla birlikte BTC, 48.500 dolarlık çetin bir dirençle karşı karşıya kaldı. Piyasadaki birçok kişi ani fiyat artışını dead cat bounce (ölü kedi sıçraması) olarak nitelendirdi. Ancak bu modelin karşıtları da bir hayli fazla. Bitcoin’in son hareketi bir düzeltme miydi yoksa ölü kedi sıçraması formasyonu muydu?

Bitcoin Hangi Yöne Hareket Edecek?

Finans dünyası literatürüne geçen ölü kedi sıçraması, uzun süreli bir düşüşten önce kısa süreli toparlanmayı tanımlamak için kullanılır. Fiyatlarda devam eden düşüş eğiliminden sonra kısa süreli bir küçük ölçekli ralli olarak karşımıza çıkar. Başlangıçta fiyat sıçraması eğilimin tersine döndüğü görünümü oluşturur ancak aşağı yönlü hareket devam etmektedir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin, ekim ayının başlangıcından bu yana 48.000 dolarlık alanı test edip bu seviyelerde işlem gördü. CryptoQuant verilerine göre BTC geçmişte birçok ölü kedi sıçraması kaydetti. BTC‘nin geçmiş döngülerdeki hareketleri incelendiğinde bu tür fiyat sıçramalarının tarihsel olarak belirli bir model gördüğü saptandı.

Liderin borsa giriş çıkışlarındaki fark değerlendirildiğinde negatif yön dikkat çekebilir. Negatif yön, çıkışların baskın olduğu değer olarak kaydedilir. Bu bağlamda devam eden negatif değerler satın alma baskısına işaret eder. Bununla birlikte pozitif borsa giriş çıkış rakamları, ölü kedi sıçraması oluşumu ile çakışır.

Bu yıl da mayıs ayı ATH’si, oldukça pozitif akış değerleriyle teyit edildiği gibi aslında ölü kedi sıçramasıydı. Ancak mevcut dönemde değerler negatif ve çıkışların hakim olduğu bir grafik önümüze çıkıyor. Bu görünüm 2017 döngüsü ile benzerlik gösteriyor.

Metrikler Sağlıklı

Sağlıklı bir görünüm veren metrikler, Bitcoin yükselişini doğruluyor. Uzun vadeli yatırımcılar, birikim aşamasına devam ediyor. Bununla birlikte hem spot hem de vadeli işlemler piyasalarında görülen düşük işlem hacimleri, BTC’nin 49.000 dolarlık rallisi öncesinde artışa ilişkin önemli verilere işaret ediyor.

2 Ekim tarihinde açılan birçok uzun pozisyon, vadeli beklentilerin göstergesiydi. Genel görünüm, Bitcoin rallisinin ilk ayağının başlaması için uygun bir ortam sağlıyor. BTC için bu yılın son çeyreği oldukça ilgi çekici olacak gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar