Kritik Uyarı! Harvard Ekonomi Profesöründen Korkutan Bitcoin Yorumu: Kaçınılmaz!

Kripto para karşıtlığı küresel çapta artarken, önde gelen ABD'li bir akademisyen Bitcoin'e (BTC) dair önemli açıklamalar yaptı. 
16:25
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para karşıtlığı küresel çapta artarken, önde gelen ABD’li bir akademisyen Bitcoin’e (BTC) dair önemli açıklamalar yaptı.

Bruce Schneier: Vergilendirme Getirilmeli!

2023 başlarken, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, tükettikleri enerji ve ürettikleri CO2 emisyonları nedeniyle yine gündemde olmaya devam ediyor. Kripto para karşıtlarının en önemli argümanlarından biri çevresel faktörler. Tesla CEO’su Elon Musk bile baskılara dayanamayarak Bitcoin ile ödeme kabul etme kararından geri adım atmıştı. Harvard Üniversitesi öğretim görevlisi Bruce Schneier, Bitcoin ve altcoin’ler için vergilendirme sisteminin uygulanmasının şart olduğunu vurguladı. Bu sayede daha az enerji tüketilirken, elde edilen gelir ile çevre projelerine destek verilebilir.

Akademisyen, tüketilen enerji miktarına dikkat çekerken, kripto paraların genel olarak küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %0,3’üne neden olduğunun altını çizdi. Uzmana göre, bu oran nüyük görünmüyor olabilir, ancak İsviçre, Hırvatistan ve Norveç’in toplam emisyonlarından daha fazla.  Kripto para piyasası FTX krizi nedeniyle, zor günler geçirirken iSchneier, yetkililerin kripto para piyasasını her zamankinden daha fazla araştıracağına ve mevcut krizin böylece çevresel zararlarını azaltmak için mükemmel bir fırsat sağlayacağına inanıyor. Amerikalı ekonomist, Ethereum’un 2022’de Merge ile hisse kanıtı sistemine geçtiğini ve bunun enerji tüketiminin ‘bir gecede’ %99,9’dan fazla düşmesine neden olduğunu belirtiyor.

Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Uzman, madencilere sağladığı kar nedeniyle diğer projelerin bunu yapmayacağına inanıyor. Schneier, doğrudan yasaklama yerine vergi uygulamanın daha mantıklı bir karar olduğunu belirtiyor. Çin’in 2018’de kripto yasağı uygulamaya koymasıyla diğer ülkelere taşınan madenciler faaliyetlerine devam etmişti.  Ekonomist’e göre, benzin, tütün, plastik ve alkol üzerindeki vergilerde olduğu gibi bir kripto paralara da vergi getirilmeli.

Son olarak akademisyen bu vergiyi yalnızca birkaç ülke uygulasa ve bazı kişiler bundan kaçınsa bile, Bitcoin’in cazibesinin düşebileceğini ve çevresel zararın en aza ineceğine belirtiyor. 2022’de Bitcoin, 2018’den bu yana en kötü performansını sergiledi, ancak yatırımcılar Bitcoin‘in 2023’te tıpkı 2019’da olduğu gibi toparlanacağını iddia ediyor. Uzmanlar, kripto para piyasasındaki regülasyon eksikliğinin FTX’in çöküşüne neden olduğunu söylüyor. Sonuç olarak, kripto paralara yönelik bası sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI