X


Kriptoları Ne Düşürüyor? İyi Haberler Piyasada Nasıl Yankılandı?

Piyasaya yönelik gelen güzel haberlere rağmen kriptolar değer kaybetmeye devam ediyor.
07:00
11 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının son zamanlarda tesiri altına girdiği düşüş trendi devam ediyor. 10 Eylül Pazartesi günü piyasadaki altcoin’lerin çoğu aşağı yönlü hareketlerini sürdürdü. Piyasayı gösteren grafiklerde kırmızı renkler hakim olurken ilk 20 kripto paradan üçü bu düşüşten etkilenmedi. Piyasanın toplam değeri ise 194 milyar dolar civarında seyrediyor.

Lider kripto para Bitcoin (BTC) günü küçük oranlı bir düşüşle kapattı. Bitcoin’in fiyatı son yirmi dört saatte yaklaşık %1 oranında gerileyerek 6.300 dolar seviyesini gördü. Haberin hazırlandığı sırada alınan verilere göre Bitcoin 6.331 dolardan işlem görüyor.

Kripto para piyasasındaki en yüksek değere sahip altcoin Ethereum’da (ETH) ise durumlar pek de iç açıcı değil. Lider altcoin Kasım ayından beridir ilk kez bu hafta sonu 200 dolar seviyesinin altını gördü. Son verilere göre Ethereum 196,4 dolardan alınıp satılıyor. Bu da altcoin’in son yirmi dört saatte yaklaşık %3 oranında değer kaybettiğine işaret ediyor. Ethereum’un aylık bazda ortaya koyduğu performans ise içler acısı. ETH fiyatı son bir ayda neredeyse %50 oranında geriledi. Bu oran haftalık ölçekte %35’e düşüyor.

Piyasadaki çoğu altcoin düşüşün etkiyle değer kaybedince Bitcoin’in hakimiyet oranı da yeniden tavan yaptı. BTC’nin piyasa üzerindeki hakimiyeti son bir ayın en yüksek değeri olan %56’yı gördü. Piyasadaki düşüşten etkilenmeyen bazı altcoin’lerin olduğunu görüyoruz. Dogecoin, Dash ve Tezos bu kripto paralar arasında yer alıyor.

Görünüşe bakılırsa kripto para piyasası SEC’ten gelen olumsuz kararlara tepki verdi. ETH kurucusu Buterin de dün yaptığı piyasa değerlendirmesinde kriptoların yeniden 1000 katlık bir büyüme görmeyeceğini iddia etmişti. Öte yandan bazı olumlu gelişmelerin piyasada tepkisiz kaldığını görüyoruz. New Yorklu düzenleyiciler geçtiğimiz günlerde biri Winklevoss kardeşlerinki olmak üzere iki sabit coin’e onay verdi. Ayrıca dev finansal kuruluş CitiGroup’un da kurumsal yatırımcıları çekmek için bir kripto para ürünü başlatmayı planladığı ifade ediliyor. Piyasanın bu güzel haberlere rağmen düşmeye devam etmesi ise kullanıcıları şaşırtıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI