X


Kripto Varlıklar ve Merkeziyetsiz Finans, Kurumsal Yatırımcılar Arasında Ne Ölçüde Kabul Görüyor?

Kripto varlıklar, son 1 yılda kaydettiği değer artışlarıyla her gün daha çok sayıda kurumsal yatırımcının radarına girdi. Peki kripto paralar ve merkeziyetsiz finans, kurumsal şirketler arasında ne kadar kabul görüyor?
16:33
9 Ekim 2021

Başta lider kripto para Bitcoin olmak üzere, kripto para ekosistemi 2020 yılının başından bu yana piyasa değeri bakımından yüksek oranlarda artışlar kaydetti. Bu büyüme ile beraber daha çok sayıda kurumsal yatırımcı, kripto varlıklara ve merkeziyetsiz finansa yöneldi.

MicroStrategy ve Tesla Kurumsal Yatırıma Liderlik Ediyor

Kripto varlıklara olan kurumsal yatırımın kayda değer bir şekilde benimsenmesi, geçen sene MicroStrategy’nin Bitcoin’e çok yüksek miktarlarda yatırım yapması ile başladı. Ertesinde Tesla’dan bir hamle geldi ve şirket milyonlarca dolar değerinde BTC satın aldı. O dönemde Apple, Amazon ve Microsoft’un da portföylerine Bitcoin ekleyecekleri söylentileri yayılsa da, henüz bu dev şirketler kripto varlıklara yatırım yapmış değil.

Çok Sayıda Kurumun Kripto Varlıklara Olan Bakışı Değişti

Dünyanın en geleneksel bankalarından biri olan Bank of America, yakın tarihli yayınladığı bir raporunda, kripto varlıkların görmezden gelinemeyecek kadar büyük olduğunu ve ekosistemin Bitcoin’den çok daha fazlası olduğunu yazdı. Aynı şekilde daha öncesinde kripto varlıklara olumsuz bakan çok sayıda kurum, son 1 yıl içerisinde kripto paralara olan bakışını büyük ölçüde değiştirdi ve bazıları bu varlıkları portföylerine ekledi. Geçmişte kripto paraların varlıklarını dahi reddeden bazı bankalar, yatırım fonları yoluyla müşterilerine, bu varlıklara dolaylı da olsa yatırım yapma olanağı sağladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto varlıkların ve merkeziyetsiz finansın (DeFi) kurumsal yatırımcılar tarafından tamamen benimsendiğini söylemek pek realist bir saptama olmaz. Ancak her geçen gün bu dijital varlıkların büyük şirketler arasında daha popüler bir yatırım aracı haline geldiği de görmezden gelinemeyecek bir gerçek. Her geçen gün daha çok sayıda kurum Bitcoin’e ve merkeziyetsiz finansın temelini oluşturan akıllı kontrat projelerine yatırım yapıyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI