X

Kripto Paraların En Çok Kullanıldığı Ülkeler Açıklandı

Kripto paralar hangi ülkelerde gerçek kullanıma sahip?
15:41
9 Eylül 2020

Kripto paralara liderlik eden ülkelerin ABD ve Çin olduğu bilinse de bunların hangi ülkelerde “en çok kullanıldığı” hakkında çok farklı sonuçlar ve iddialar bulunuyor. Chainalysis araştırma firması tarafından yayınlanan yeni bir araştırma ise kesinlikle birçok yatırımcının beklemediği sonuçlar ortaya koydu.

Küresel Kripto Adaptasyon Endeksi 2020 adıyla yayınlanan raporda, hangi ülkelerin nüfusa göre daha fazla kripto para kullanımına ve bilinirliğine sahip olduğu açıklandı. Şaşırtıcı olan ise ilk sırada Ukrayna, ikinci sırada Rusya ve üçüncü sırada Venezuela’nın yer alması oldu.

Ukrayna ve Rusya Kripto Para Konusunda Lider

Aslında birçok yatırımcı ABD veya Çin’in üst sıralarda yer almasını beklerken sıradan vatandaşların kripto para kullanım verileri bunun tam tersini ortaya çıkardı. Açıklanan verilere göre kripto para kullanımı konusunda dördüncü sırada Çin, beşinci sırada Kenya, altıncı sırada ise ABD yer alıyor.

ABD’nin hemen altında Güney Afrika, sekizinci sırada Nijerya, dokuzuncu sırada Kolombiya  ve onuncu sırada ise Vietnam yer almakta. Bu durum aslında ekonomik sorunlar yaşayan ve itibari paraya güven olmayan ülkelerdeki kripto para birimi kullanımının ciddi anlamda arttığına işaret ediyor.

Venezuela, Ukrayna, Kenya, Rusya, Güney Afrika ve Nijerya gibi ülkelerin zirvede olduğu bu listede Türkiye’nin çok alt sıralarda olması ise hem sevindirici hem de üzücü bir gelişme olabilir. Yine de Türkiye içerisindeki kripto para ve dijital para gelişmeleri son hız sürmekte.

TCMB’nin dijital para konusunda vites yükselttiği de yayınlanan yeni bir iş ilanında ortaya çıkmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar