X


Kripto Paralara Olan İlginin Büyük Ölçüde Artması, Ekosistem Adına Olumlu Bir Durum mu?

CoinMarketCap verilerine göre, son 1 yılda kripto para alanında çıkan yeni proje sayısı, diğer yıllara göre tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Verilere göre, günde ortalama 10 yeni kripto para piyasaya sürülüyor. Peki bu kripto para ekosistemi adına olumlu bir durum mu?
12:00
26 Eylül 2021

Yeni verilere göre, kripto para endüstrisinde son 12 ayda yaklaşık 5.000 yeni kripto para piyasaya sürüldü, ki bu da günde ortalama 10 kripto paranın ekosisteme dahil olması anlamına geliyor.

Son 1 Yılda Ekosisteme Olan İlgi, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

CoinMarketCap’in anasayfasında görülebileceği gibi, mevcut kripto para birimlerinin sayısı son zamanlarda 12.000’i aştı. Bu sayı, sitenin geçen yıl Eylül ayında kaydettiği 7.100 adet kripto para biriminin oldukça üzerinde. Veriler, yalnızca son 12 ayda en az 4.900 yeni dijital varlık yaratıldığını gösteriyor. Bu, Bitcoin‘in (BTC) yaratılışından bu yana kripto para birimi sayısındaki en büyük yıllık artışı temsil ediyor. Kripto para projesi geliştirmeye olan ilgi, büyük ölçüde Bitcoin’in geçen yılki fiyat artışından ve kurumsal yatırımcının kripto paralara olan ilgisinin artmasından kaynaklanıyor.

Elon Musk ve Jack Dorsey gibi ünlü isimlerin sektöre destek vermesi, çok sayıda insanın bu endüstriye girmesini tetikledi. Bu durum proje geliştiricilerini, potanisyel kazançları kaçırmamak ve piyasadaki talebi karşılamak amacıyla kripto para birimleri üzerinde çalışmaya itti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ayrıca bu dijital varlıklar, özellikle koronavirüs pandemisinin yarattığı ekonomik krizde, enflasyona karşı korunma aracı olarak kullanılan bir varlık sınıfı oldu. Eylül 2020’de borsaların düştüğü görülürken, kripto para birimleri çoğunlukla değerini korudu. Bu durum, yeni projeler geliştirmeyi ve bu alanda yatırım yapmayı büyük ölçüde teşvik etti.

Bu İlgi Kripto Para Endüstrisi İçin Olumlu Bir Durum mu?

Bu ekosisteme olan ilginin büyük ölçüde artması, kripto para endüstrisinin büyümesi açısından önemli. Ancak sürekli artan sayıda kripto para, ters etki yaratarak tehlike oluşturabilir.

Örneğin, ekosistemde varlık gösteren token sayısının çok fazla olması, SEC Başkanı Gary Gensler’ın bu alana şüphe ile bakmasına sebep oluyor. Binlerce kripto para birimine yer olmadığını ve bazılarının ileride çökebileceğini düşündüğü için Gensler, bu alana daha fazla regülasyon getirilmesini planlıyor. SEC Başkanının bu konuda haksız olduğunu söylemek, yerinde bir tespit olmayacaktır. Gerçekten de bu piyasadaki tokenların büyük bir kısmı, dolandırıcılık olmasa bile ileride yatırımcısına zarar ettirebilecek başarısız projeler. Bununla birlikte, sektörde dolandırıcılık projeleri de çokça mevcut. Veriler, sadece 2021’in ilk yarısında bile Avustralyalıların, kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 25 milyon doların üzerinde bir kayıp yaşadığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI