X


Kripto Paralar Neden Düşüyor? Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Kendinize bu iki soruyu sorun ve kripto para yatırımlarınızı buna göre şekillendirin. Kripto paralar neden uzun süredir düşüyor?
20:46
18 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 29.000 dolardan alıcı buluyor ve akşam gelen Rusya haberiyle bile toparlanamıyor. BTC’nin mevcut durumu altcoinlerin çok daha büyük kayıplar yaşamasına sebep oluyor. Kripto paraların önemli bir kısmı 12 aylık dip seviyelerinin daha da altına gevşedi ve bu yıl alım yapan yatırımcılar %80’in üzerinde zararları göğüslemek zorunda kaldı.

Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin’in fiyat hareketleri kripto para piyasalarının yönünü belirler. Eğer Bitcoin yükselişte ise altcoinler de toparlanır, tam tersi senaryoda bazı altcoinlerin fiyatı sıfıra bile gidebilir. Birkaç yıl önce ilk 100 kripto para arasında yer alan projelerin önemli bir kısmının piyasadan silindiği gibi…

Tüm risk piyasalarını baskılayan önemli gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz yılın son toplantısında FED, faizleri artık artırmaya başlayacaklarını söylemişti. Ocak ayında açıklanan FOCM tutanaklarında daha şahin bir görünüme bürüneceğini de piyasalara anlattılar. Nitekim öyle de oldu, FED faiz artışlarına bu yılın son çeyreğine kadar devam edeceğini söyledi. Dün konuşan Powell, keşke enflasyon bu kadar artmadan önce faizleri artırmakta erken davransaydık dedi. Hisse senedi piyasaları bugün %4’ü aşan kayıplar yaşıyor. Gün özelindeki negatifliğin sebebi Bitcoin’in S&P 500 endeksiyle uyumlu hareket etmesidir. Daha geniş bir çerçevede ise FED’in tutumu ve küresel enflasyonu gerekçe gösterebilir. Önümüzdeki dönemde de Bitcoin’in düşüşü bu sebepten devam edebilir. Bitcoin 11 hafta üst üste kırmızı da kapatabilir, yani kısa vadede kesin bir yükselişe kendimizi şartlamamak gerekiyor.

Terra UST çöküşü tüm bu kırılgan dönemde başımıza gelebilecek en kötü şeydi. Bitcoin’in aylar sonra 27.000 dolar seviyesini kaybetmesine sebep olan çöküş, piyasadan 40 milyar doların silinmesiyle sınırlı değildi. Stablecoinlere güvensizlik, altcoinlerden büyük çıkışlar, düzenleyicilerin elini güçlendirme dahil bir dizi kabusu da Terra UST tetikledi.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Neden kripto paralara yatırım yapıyorsunuz? Hangi parayla yatırım yapmayı planlıyorsunuz? Bu iki sorunun cevabı son derece önemli. Eğer kredi, borç veya ihtiyacınız olan bir para ile yatırım yapıyorsanız büyük düşüşlerde yatırım psikolojinizi yönetemeyecek ve büyük ihtimalle sermayenizi %90 erittikten sonra kalanları satıp pişmanlıkla kripto paralardan uzaklaşacaksınız. Evinizi, arabanızı satarak yatırım yapıyorsanız en kötü senaryoda 1 aylık araç veya ev kirası kadar paranız kalmayacak. Tüm bu riskleri göze alabiliyor musunuz?

Eğer sizi psikolojik ve maddi olarak rahatsız etmeyecek bir miktarda para ile yatırım yapacaksınız kendinize üçüncü soruyu sormanız gerekiyor. Kripto paraları ne kadar tanıyorsunuz? Eğer hiç tanımıyorsanız, projeleri detaylı şekilde inceleyip onlar için risk skorları oluşturamayacaksanız Bitcoin ve Ethereum gibi kendini kanıtlamış varlıklara yönelmeniz avantajlı olabilir. Kazançlarınız 100 veya 1000x seviyelerinde olmaz fakat kayıplarınız da sınırlı olur.

Daha riskli kripto paralara yatırım yapma niyetiniz varsa layer1 alternatiflerini araştırmak faydalı olabilir. Ethereum birçok sebepten küçük yatırımcıları kendine çekemiyor. İşlem ücretleri, ölçeklenebilirlik sorunları bunların başında geliyor. Eğer kripto paralar ve merkeziyetsiz finans büyümeye devam edecekse Ethereum ile birlikte onun rakibi olan layer1 alternatiflerin de büyümesi gerekir.

Fakat unutmayın, çok fazla insanın bir altcoini alması veya token fiyatının ciddi miktarda düşüş yaşaması ondan para kazanacağınız anlamına gelmez. Terra UST ilk 10 kripto para arasında yer alıyordu. Bir ay önce 1 milyon dolarlık LUNA coini olan yatırımcıların bugün sadece 0,10 doları var.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI