Kripto Paralar Bugün Neden Yükseliyor? İşte Bilmeniz Gereken 3 Detay!

Özet

  • Açıklanan son ABD Çekirdek Tüfe nispeten iyimserdi.

  • Uzmanlar 26.400 dolar üzeri kapanışlarda BTC için 27.200 dolar ve üzerini hedefliyordu.

  • Fed bu toplantıda artık faiz tavanı konusunda beklenen adımı atabilir. FedWatch beklentilerine göre faiz tavanı ilan edilecek.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
18:35
18 Eylül 2023

Kral kripto para birimi bugün yeniden 27.400 doları aştı ve Bitcoin fiyatındaki dalgalanma altcoinler de etkiledi. Fed öncesi genellikle fiyat düşüş eğiliminde oluyor ve Çarşamba günkü karar öncesinde BTC tam tersi yöne koşuyor. Peki bugünkü yükselişin arkasındaki neden neydi? Yatırımcıları neler bekliyor?

Kripto Paralar Neden Yükseldi?

Bugünkü Bitcoin fiyat artışı 26.000 dolar bölgesinin boğalar tarafından güçlü biçimde savunulmasının ardından geldi. Birçok uzman 26.400 dolar üzerinde kapanışların 27.200 ve üzerine bir hareket başlatabileceğinden bahsediyordu. Öyle de oldu şimdi fiyatın 27.800 dolar üzerinde kalıcılık elde etmesi gerekecek.

13 Eylül’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna göre enflasyon Ağustos ayında %3,7 arttı ve bu rakam önceki ay açıklanan %3,5’in üzerindeydi. Ancak burada önemli olan gıda ve enerji hariç tüm kalemleri ölçen yıllık çekirdek TÜFE’nin olumlu seyretmesiydi. Enflasyonun ABD Merkez Bankası’nın %2’lik hedefine ulaşma potansiyeli, 20 Eylül’deki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artışlarının artık durdurulması beklentisini doğuruyor. Nitekim bu hafta, 1 Kasım ve sonraki toplantılarda FedWatch’a göre baskın görüş faiz tavanının artık ilan edileceği yönünde.

2024-2025 Kripto Para Boğası

Eğer dört yıllık döngüler kendini tekrar etmeye devam edecekse önümüzdeki 2 yıl içinde piyasalarda yeni BTC ATH dönemi görmemiz gerekecek. Her boğa sezonunun kendi hikayesi vardı ve önümüzdeki dönemin de kurumsal akından besleneceği umuluyor.

ABD Temyiz Mahkemesi Yargıcı Neomi Rao’nun 29 Ağustos’ta SEC’e karşı açtığı davada Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) yanında yer almasının ardından bu umut daha da büyüdü. BlackRock ve Fidelity Investments gibi şirketlerin Bitcoin’e yönelik artan kurumsal ilgisi Haziran rallisini doğurdu ancak uzun vadede daha büyük sonuçları olması bekleniyor.

Trilyon dolarlık devlerin devam eden ETF başvuruları ve GBTC’nin erken dönemde Spot Bitcoin ETF’e dönüşme ihtimali gibi sayılacak onlarca yükseliş nedeni var. Benzer şekilde fiyatın bu aşamadan 20.000 dolara indiği senaryoda da onlarca gerekçe sayılabilir. MtGox satışları, SilkRoad BTC’leri, Binance davasının derinleşme ihtimali, artan düzenleyici baskı ve daha niceleri.

Son olarak 4 Eylül tarihinden bu yana borsalardaki BTC arzı 40 bin civarında azaldı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar