Kripto Para Uzmanı Noktayı Koydu: Bitcoin Yükselmek İçin Bunları Bekliyor

Bitcoin (BTC) fiyatı yeni yılın başından bu yana bazı kısa vadeli toparlanma gördü, ancak en büyük kripto paranın fiyatı önemli destek seviyelerinin altında kalmaya devam ediyor.
10:30
7 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

2022 yılı sona ererken, Bitcoin (BTC) fiyatı kayda değer bir volatilite göstermeden ağırlıklı olarak yatay seyrini sürdürüyor. Bununla birlikte, BTC fiyatı yeni yılın başından bu yana bazı kısa vadeli bir toparlanma gördü, ancak en büyük kripto paranın fiyatı önemli destek seviyelerinin altında kalmaya devam ediyor.

Bitcoin’in Temel Direncini Kırması

Elde edilen kazanımlara rağmen Bitcoin yatırımcıları, Blockchain temelli ilk kripto para için yeni yükseliş getirebilecek olası bir dip noktasını bulmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Bitcoin’in fiyatı 17 bin dolar civarında bulunan kritik direnci geçemedi ve 17 Aralık 2022 tarihinden bu yana ağırlıklı olarak 16 bin 900 dolar seviyesinin yakınlarında hareket etti.

Kripto para uzmanı ve analisti Michael van de Poppe, 6 Ocak’ta attığı bir tweet’te Bitcoin’in son fiyat hareketine göre destek seviyesinin üzerinde olduğunu belirtti. Ayrıca, Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve Tüketici Harcama Endeksi (CSI) gibi ABD ekonomisine ait makroekonomik verilerin dikkatle takip edilmesi gereken önemli veriler olduğunun altını çizdi.

Michael van de Poppe, bundan önce Bitcoin’in 2023’deki boğa döngüsü sırasında tepe fiyatının 275 bin dolar ila 350 bin dolar arasında değişeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Şu an için 2022’nin Kasım ayında yüzde 3,6 olarak açıklanan ABD’de işsizlik oranının Aralık ayında yüzde 3,5 olarak gelmesi ve ABD ekonomisinin Aralık ayında 223 bin istihdam yaratarak beklentileri aşması da Bitcoin’in 18 bin dolara doğru yükselişinin önüne geçen veriler olarak hareket ediyor. Ancak 12 Ocak’ta açıklanacak olan enflasyon verilerinin beklentilerinin altında kalması senaryosu fiyatın yukarı yönde hareket etmesini destekleyebilir.

BTC Fiyatı Yükselecek mi?

Öte yandan son günlerde Bitcoin’e ilişkin bir dizi büyük balina işleminin gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Kripto para piyasasının mevcut durumu göz önüne alındığında bu beklenmedik bir durum olarak yorumlanabilir. Veriler, bu önemli işlemlerden dördünün yalnızca Ocak ayının ilk haftasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bu durum, kısa bir boğa koşusu öncesinde önümüzdeki haftalarda başka bir büyük BTC hareketliliğinin yaşanması ihtimalini destekliyor.

Yeni yıla neredeyse bir hafta kala, kripto para endüstrisindeki katılımcılar Bitcoin fiyatı için ortaya koydukları 2023 öngörülerinin son derece kafa karıştırıcı olduğu görüldü; bazıları FTX’in çöküşü gibi olayların olumsuz etkisinin artarak devam edeceğini öngörürken, diğerleri 2024’deki blok ödülü yarılanmasının (halving) en büyük kripto paranın fiyatı için oldukça önemli bir itici faktör olarak görüyor.

Halihazırda Bitcoin fiyatı bu yazının hazırlandığı sırada 16 bin 954 dolardan işlem görüyor. Kripto veri platformu CoinMarketCap’in verilerine göre bu hafta boyunca yüzde 2,36, gün içinde ise yüzde 1’e yakın yükselişi temsil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI