reklamı kapat

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor?

12 Mart 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasaları geçtiğimiz hafta boyunca oldukça dalgalı bir yol izledi. Piyasanın sahip olduğu toplam değer 340 ile 380 milyar dolar arasında seyretti.

11 Mart 2018 tarihinde kripto para piyasasının toplam değeri 350 milyar dolarlık dip seviyeyi gördükten sonra küçük bir düzeltme hareketi yaşadı. Bunun sonucunda lider kripto para birimi bitcoin’in fiyatı 8320 dolara gerilerken ethereum’un fiyatı ise 637 dolara kadar düştü.

Geçtiğimiz birkaç günlük süreç boyunca bitcoin’in günlük işlem hacmi nispeten düşük bir seviye olan 5 milyar dolar civarlarındaydı. Bire bir oranında Amerikan dolarına dayanan kripto para birimi Tether’da görülen yüksek işlem hacmi piyasanın volatilitesine kanıt olarak gösterilebilir. Dünyanın en büyük kripto para işlem platformlarında faaliyet gösteren yatırımcıların çoğunun kripto paraların değerini ABD dolarına karşı korumak için Tether’ı kullandığını göz önünde bulundursak bu durumu daha iyi idrak edebiliriz.

Haberin yazıldığı sırada alınan coinmarketcap verilerine göre Tether’ın günlük işlem hacmi 2.3 milyar dolar civarında seyrediyor. Bu değer Litecoin’in hacmini yaklaşık üçe katlarken ethereum’un günlük işlem hacmine 800 milyon dolar fark atıyor.

Piyasada durum böyleyken güvenilir bir kripto para yatırımcısı ve analisti olan Crypto Rand geçtiğimiz günlerde bitcoin’in çizdiği bu tablonun yatırımcılar için bir fırsat olabileceğini ifade etti. Geçtiğimiz altı yıl boyunca çetrefilli zamanlar atlatan bitcoin bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başarabildi.

Örneğin 2016 yılının Aralık ayında satış hacmi yoğun bir şekilde artan bitcoin fiyatı 800 dolara düşmüştü. Ancak bu fiyat 2017 başlarında 4000 doları görmeyi başararak yıl sonunda 20.000 dolara kadar uzandı.

Bitcoin ve diğer kripto paraların dalgalı bir imaj çizmesine katkı sağlayan büyük etmenleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Toplulukta yapılan bazı yorumlara göre piyasanın iyileşmesini engelleyen şey 1.5 milyar dolar değerindeki Mt. Gox bitcoin’lerinin satılmaya başlanması olarak ifade ediliyor. Eğer Mt. Gox satışları piyasayı bu denli etkileyebiliyorsa bu etkinin kısa vadede sona ereceği çıkarımı yapılabilir. Bu durumda piyasanın yeniden Ocak 2018 değerlerine dönmesi şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.