f Kripto Para Piyasasında Likidasyon Rüzgarı Eserken Ticaret Devinden Şok Uyarı Geldi! › COINTURK

Kripto Para Piyasasında Likidasyon Rüzgarı Eserken Ticaret Devinden Şok Uyarı Geldi!

Özet

  • Bitcoin ve Ethereum'un fiyatındaki düşüş son bir ayın en büyük kayıplarının verilmesine neden oldu.

  • Fiyatlardaki düşüş vadeli işlemlerde 320 milyon doların üzerinde kayba yol açtı.

  • Coinglass verileri, long işlemlerinin toplam likidasyonun yüzde 90'ını oluşturduğunu ortaya koydu.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
11:45
17 Ağustos 2023

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) vadeli işlem yatırımcıların, fiyatların son iki günde destek seviyelerinin altına inmesiyle bir aydan uzun bir süredir görülen en büyük kayıplardan bazılarını üstlenerek durgunluk döneminden çıktılar.

Kripto Para Piyasasındaki Düşüş Long Pozisyonları Vurdu

Bitcoin’in fiyatının 28 bin 500 doların bir altına düşmesiyle Haziran’ın ortasından bu yana görülen en büyük iki günlük fiyat düşüşlerinden birini gördü. Bitcoin’in fiyatındaki zayıflık Ethereum (ETH), XRP (XRP) ve Solana (SOL) gibi önde gelen altcoinlerde de yüzde 5’e varan düşüşlerin yaşanmasına neden oldu.

Büyük altcoinler’i takip eden vadeli işlemlerdeki tasfiyeler son 24 saat içinde 160 milyon doları aşarak bu hafta başından bu yana 320 milyon doların üzerinde kayba yol açtı. Bu kayıplar, Bitcoin için en düşük volatilite dönemlerinden birinin ortasında gerçekleşti. Bitcoin vadeli işlemlerindeki yatırımcılar yaklaşık 50 milyon dolar zarar ederken, bunu 22 milyon dolar ile Ethereum ve 5 milyon dolar ile Litecoin (LTC) takip etti. Bitcoin Cash (BCH), Solana ve XRP yatırımcıları her biri yaklaşık 4.5 milyon dolar zarar etti.

Coinglass verilerine göre, long işlemler ya da fiyatın yükseleceği beklentisiyle pozisyon alanlar toplam likidasyonun yüzde 90’ını oluşturdu. Kripto para piyasasında likidasyon, bir kripto para borsasının ya da ticaret platformunun yatırımcının başlangıç teminatını kısmen ya da tamamen kaybetmesi nedeniyle yatırımcının kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatmasıyla meydana gelir. Bu durum, bir yatırımcının kaldıraçlı bir pozisyon için teminat gereksinimlerini karşılayamaması ya da işlemi açık tutmak için yeterli fona sahip olmaması durumunda gerçekleşir.

Büyük likidasyonlar, bir fiyat hareketinin yerel zirvesini veya dibini işaret edebilmektedir. Bu da yatırımcıların kendilerini buna göre konumlandırmalarına olanak tanımaktadır. Öte yandan açık faiz ya da kapatılmamış pozisyon sayısı da yüzde 1,16 artmış olduğu görülüyor. Bu da alım satım yapanların daha fazla pozisyon açtığı ancak sonuçta önemli ölçüde daha az kaldıraç kullandıkları anlamına geliyor.

QCP Capital’den Düşüş Uyarısı

Kripto ticaret şirketi QCP Capital, bu haftanın başında yaptığı bir Telegram yayınında, piyasayı destekleyecek herhangi bir katalizörün bulunmamasına işaret ederek fiyatların kademeli olarak düşmesini beklediğini belirtti. Şirket, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in fiyatının 24 bin dolar ile 26 bin dolar arasında seviyelere gerileyebileceğini de ekledi.

Güncel veriler Bitcoin’in son 24 saatte yüzde 1,73 düşüşle 28 bin 647 dolardan işlem gördüğünü gösteriyor. Fiyat verilerine bakıldığında en büyük kripto paranın son 7 günde yüzde 2,87, son 30 günde ise yüzde 4,5 düştüğü göze çarpıyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI