Reklam

Kripto Para Piyasası Yatırımcılarının Gözü Kulağı 14 Kasım’da! Bu Tarihte Piyasayı Ne Bekliyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, sektörde ABD'deki ilk spot Bitcoin ETF'ine dair kararını 14 Kasım tarihinde açıklayacak.
18:35
11 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Arcane araştırması, Bitcoin ve kripto para birimi ETF piyasası için önemli tarihleri içeren bir ETF Zaman Çizelgesi yayınladı. Çizelgedeki en yakın tarih, Bitcoin ve kripto para piyasası için oldukça kritik tarihleri barındırıyor. 14 Kasım’da neler olacak? Neden önemli? Piyasaya olası etkileri ile birlikte bu yazıda soru işaretlerine cevap bulmaya çalışacağız.

14 Kasım’da Beklenen Olay

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, sektörde ABD’deki ilk spot Bitcoin ETF’ine dair kararını 14 Kasım tarihinde açıklayacak. Yeni fonun onaylanması, mevcut vadeli işlemlere dayalı ETF‘lere bağlı olan ek maliyetler ve sorunlar olmaksızın kurumsal yatırımcılar için kitlesel benimsenme ve risk yaratma yoluna ileri bir adım olacaktır.

Mevcut ETF’ler ile VanEck’in ürünü arasındaki temel fark, sağladıkları risk türüdürü. Örneğin ProShares’in ürünü yatırımcılara Bitcoin’in kendisinden ziyade BTC vadeli işlemler hizmetini sağlarken VanEck‘in ürünü fiziksel hizmet için tasarlanmıştır. Fizikselden kasıt VanEck hisselerini satın alan yatırımcılar, yüksek maliyetler nedeniyle potansiyel kârlarının önemli bir bölümünü kaybetmeden doğrudan Bitcoin’e erişebilir.

Peki Onaylanma İhtimali Nedir?

Maalesef, ABD SEC‘in fiziksel kripto para ETF’lerine yönelik duyarlılığı yüksek ve net. Komisyon, kontrol edemeyecekleri temel varlıklara sahip bir ürünü onaylamaya sıcak bakmıyor. Bitcoin alım satımının neredeyse tamamen merkezsiz olması nedeniyle SEC, şu anda alım satım sürecini doğrudan kontrol edemiyor ve ülke vatandaşlarını olası piyasa manipülasyonlarından koruduğuna inanıyor.

Bu kararın önemi büyük, kripto para piyasası hali hazırda Evergrande‘den bir darbe yedi. 14 Kasım tarihinde ise olası bir red kararı düşüş trendini tetikleyebilir. ProShares vadeli Bitcoin ETF’inin onaylanması bir kilometre taşı olarak tarihe geçse de spot ürün için beklentiler yeni yıl veya 2021 yıl sonudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI