reklamı kapat

Kripto Para Piyasası Ayılarını En Çok Kim Besliyor?

Çinli yerel haber kaynağına göre Çinli madencilerin açığa satışları devam ediyor.
7 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Fiyatlar düşmeye devam ederken hangi grubun en büyük kripto ayısı olduğu merakı sürüyor. Geçen yıl yaşanan yükselişin ardından zengin olma hayaliyle kripto paralarla tanışanlar şimdi muhtemelen yoğurdu üfleyerek yiyordur ve piyasan çıkmış olabilirler. Geriye uzun vadeli yatırımcılar, kurumsal yatırımcılar ve Çinli kripto para madencileri kalıyor.

Bitmain’e bağlı yerel bir medya kanalı büyük miktarda Bitcoin satışı yapanların Çin merkezli madenciler olabileceğini belirtti. Birkaç Çinli madenciden alınan demeçler şöyle:

Herkes açığa satış yapıyor, biz bunu kendimizi korumak için yapıyoruz, tabii bu kripto para fiyatlarının düşmesine sebep oluyor… Açığa satış yapmazsak tamamen yok olabiliriz ama herkes böyle yaparsa hep birlikte yok oluruz, ki bu da çok kahramanca olur.

Ayı sezonundayken ve düşüş trendi içerisindeyken kısa pozisyonlar almak oldukça mantıklı:

Önümüzdeki ay 30 coin kazarsam ve fiyat düşmeye devam edip %10 azalırsa, şu an bir borsada coin’leri kısa emirle satarım ve bir ay beklemek tehlikeli.

Vadeli işlemlerde olduğu gibi, madenciler düşmesi muhtemel piyasa koşullarında fiyatları sabitleyebiliyor. Bundan 4 sene önce, daha az Bitcoin varken ve madencilik zorluğu düşükken kazanılan coin’leri hodl’lamak yetiyordu ancak artık hayatta kalabilmek adına korumak gerekiyor.

Bitcoin madenciliği geçtiğimiz yıllar boyunca bazı evreler atlattı. Oyun bilgisayarlarının ekran kartlarıyla madencilik yapılırken, garajlarda meraklı kişilerin yaptığı bir şeye dönüştü. Ardından büyük fabrikalar kuruldu ve finansal bir model halini aldı. Şu anki durumda fiyatlar düşmeye devam ederse madenciler kar edecek, eğer yükselerse açığa sattıkları için zarar edecekler. Bu yaklaşım bencilce olduğu kadar iflasa götürebilecek kadar tehlikeli. Daha küçük madenciler muhtemelen coin’lerini tutacaktır ve ayı sezonunun bitmesini bekleyecektir.

Bazı madenciler şimdiden 2. bir strateji olarak ekran kartlarını tekrar almaya başladılar. Hashrate her geçen gün düşüyor. Bazı madenciler ise coin’lerini sığınaklarda tutup kışın geçmesini bekliyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER