Kripto Para Davasının İlk Günü! Fiyatı Şimdiden Yüzde 10 Arttı!

İlk duruşma bugün yapıldı ve SEC iyi bir performans gösteremedi. Sürecin sonunda güzel şeyler olabilir.
21:50
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC yıllardır kripto para endüstrisini soruşturma ve milyonlarca dolarlık cezalarla tehdit ediyor. Başarıya da ulaşıyor. Veya ulaşıyordu, Grayscale iflas etmemek için Spot Bitcoin ETF onayına ihtiyaç duyuyor ve SEC artık hukuk eliyle terbiye edilebilir. İlk duruşma bugün yapıldı ve Grayscale dersine hazırlanmış görünüyordu.

Grayscale Davası

Grayscale davasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu temsil eden avukatlar yargıçların zorlu sorularıyla karşılaştı. Tartışmaların açılış günündeki ana tartışma, SEC’in vadeli Bitcoin ETF‘yi spot Bitcoin ETF’den nasıl ayırt ettiği üzerine odaklandı. Dava, Grayscale’in SEC’in GBTC’nin ETF’ye dönüştürülmesini reddetmesine yönelik itirazıyla ilgilidir. İlginç bir şekilde, gelişme GBTC hisse fiyatını 2023’te şimdiye kadarki en yüksek seviyesine çıkardı.

TradeBlock verilerine göre, GBTC iskontosu Pazartesi günkü -42% iskontoya kıyasla şu anda -37% seviyesinde. Grayscale’in davadaki durumuna duyulan güvenin bir işareti olabilecek şekilde, şirket için olumlu sonuç beklentisiyle hisse fiyatı Pazartesi günü yaklaşık %5 arttı. Genel olarak, Grayscale için ilk spot Bitcoin ETF’si için onay alma arayışında iyi bir başlangıç oldu. Popüler kripto para analisti The Wolf Of All Streets, GBTC’nin rallisi ve yargıçların SEC’in eylemlerini agresif bir şekilde sorgulamasının Grayscale için iyi bir başlangıç olduğunu söyledi.

Grayscale’in baş avukatı, Obama dönemi ABD başsavcılarından Donald Verrilli mahkemeye, spot Bitcoin ETF’sinin ‘yatırımcıları daha iyi koruyacağını’ çünkü onlara gözetim avantajı sağlayacağını söyledi.

SEC Dizginlenecek

Geçtiğimiz yıl CFTC ile yetki alanı tartışmaları varken bu yıl SEC tüm kripto para piyasalarını kendisinin denetlemesi gerektiğini yeniden iddia etmeye başladı. Tüm altcoinleri bir bütün olarak Gensler’in menkul kıymet olarak sınıflandırması da cabası oldu. Ripple’a açtığı davada yıllar sonra bile kesin bir zafer elde edemeyen kurum geçtiğimiz günlerde Voyager duruşmasında da yargıcın tepkisiyle karşı karşıya kalmıştı. SEC ne yaptığını bilmiyor ve davalarda biz böyle uygun gördüğümüz için tarzında açıklamalar dışında kayda değer argümanlar üretemiyor.

Grayscale hali hazırda adeta can havliyle hukuki mücadelesini devam ettirecek. Eğer yargıçlar bugün olduğu gibi SEC’in saçma argümanlarına karşı bir duruş ortaya koyabilirse davanın sonuçlanmasıyla birlikte spot Bitcoin ETF onayını da görebiliriz. Ancak bu yaklaşık 12 ay boyunca spot ETF onayı gelmeyeceği anlamını taşıyor. Mahkeme sürecinde SEC tüm başvuruları reddetmeye devam edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI