reklamı kapat
  • BTC  :  40.223,37 ₺
  • ETH  :  3.181,61 ₺
  • BCH  :  4.980,67 ₺
  • XRP  :  3,84 ₺
  • BTC 40.223,37 ₺
  • ETH 3.181,61 ₺
  • BCH 4.980,67 ₺

Kripto Para Cenneti Japonya’da Bitcoin Kullanımı Artıyor

7 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Japonya’da satıcılar bu haftadan itibaren 260 binin üzerinde mağazada bitcoin kabul etmeye başlıyor. Japon hükümetinin bitcoin’den kesilen yüzde 8 tüketim vergisini kaldırmasından birkaç gün sonra ülkedeki kripto camiası yine sevince boğuldu.

Girişimin öncüsü olan şirket Recruit Lifestyle, 3 ay önce ülke çapında bitcoin kabul eden satış noktalarının yer aldığı bir uygulama geliştirme amacıyla Japon bitcoin borsası Coincheck ile anlaşmıştı. Bitcoin kabul etmeye başlayacak ilk satış noktalarının 334 optik mağazası olduğu kaydedildi. Optikler bitcoin kabulüne 10 Temmuz’da başlayacak.

Barkod taramak kadar kolay

Haber henüz ana akım medyada hak ettiği ilgiyi görmüş değil. Bitcoin’in ne şekilde kabul edileceği medyada hâlâ tartışılıyor. Recruit Lifestyle’ın uygulamasının ise basit bir barkod sisteminden farkı yok. Bitcoin’le ödeme yapmak için uygulama üzerinden kod taraması yapmak yeterli.

Japonya’daki bu girişimin Avrupa ve ABD’ye sıçrayabileceği konuşuluyor. Ülkedeki bitcoin müşterileri için oldukça kullanışlı olan sistemin teknolojiye meraklı turistlerce de ilgiyle karşılanması bekleniyor.

Japonya’da daha fazla mağazanın bitcoin’i ödeme seçenekleri arasına koymasıyla 260 bin mağazayla yola çıkılan sistemin daha da büyüyeceği tahmin ediliyor. Recruit Lifestyle şemsiyesi altında çalışan mağazaların dışında diğer mağazalar da şirkete başvurmak suretiyle sisteme dahil olabilir.

Bu girişimden önce Japonya’daki bitcoin kabul eden satış noktalarının sayısının 5 bin’i aştığı kaydediliyor. Bunlar arasında kapsül oteller, emlak yönetim şirketleri ve restoranlar başı çekiyor. Bu sırada anlaşmanın diğer tarafındaki Coincheck de boş durmuyor. Japon bitcoin borsası daha fazla satıcıyı bitcoin kabulüne ikna etmeye çalışıyor ve sistemine her geçen gün yeni satıcılar ekliyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...