reklamı kapat
  • BTC  :  40.223,37 ₺
  • ETH  :  3.176,72 ₺
  • BCH  :  4.983,62 ₺
  • XRP  :  3,84 ₺
  • BTC 40.223,37 ₺
  • ETH 3.176,72 ₺
  • BCH 4.983,62 ₺

Hindistan’da Dijital Paralar Yaygınlaşıyor

6 Temmuz 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Hintlilerin yüzde 86’sı bu sene dijital ödemeler yapacaklarını ifade ediyor. Dünyanın 7. büyük ekonomisine sahip Hindistan’ın dijital ödemeler piyasasının 2020’ye kadar 500 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Ülkede yeni yeni gelişmeye başlayan dijital ödemeler sektörü, Quartz’ın hazırladığı istatistiklere göre ülkenin 2016 yılının Kasım ayında yaşadığı parasal sorunlarla momentum kazanmış. Oldukça yüksek potansiyeli olduğunu düşünülen sektörde blockchain’in kilit rol oynayabileceği düşünülüyor.

Finansal veriler devi Finacle’da mal stratejisi sorumlusu ve başkan yardımcısı görevlerini yürüten Rajashekara Maiya Quartz’a özel bir röportaj verdi. Maiya röportajında şunları ifade ediyor:

“Blockchain’i kullanmak, işlemleri güvenli, hack’lenemez ve şeffaf yapıyor. Aracıları tamamen ortadan kaldırıyor ve gerçek zamanlı online işlemler sağlıyor. Verilerin güvenliğini de sağlıyor.”

Hint hükümeti, izi bulunamaz nakit işlemlerini azaltmak için çalışmalar yapıyor. Bunu yaparken de biyokimliğin devrede olduğu dijital ödeme yöntemlerini alternatif seçenekler olarak kullanmayı planlıyor.

Hükümetin bu çabasına paralel olarak Maiya da gelişmeleri ve blockchain’i yakından takip ediyor. Maiya sözlerine şöyle devam ediyor:

“Finacle olarak blockchain alanında önemli araştırmalar yapmış pek çok akademisyenle ve Silikon Vadisindeki startup’larla konuştuk. Bu türden bir iletişim, ödemelerin – özellikle de ülkeler arası ödemelerin – paradigmasındaki değişiklikleri ve bir müşterinin dijital kimliğini anlamada bize yardımcı oluyor. ‘Blockchain yedek kulübesi’ dediğimiz çalışma ekibimizden yaklaşık 40 kişiye, çözüm yaratma konusunda bilgilerinden yararlanmak için eğitim verdik.”

Hindistan hükümetinin ekonomik politikasına güveni azalan kişiler, dijital paraları cazip bir yatırım olarak görüyor. Bununla birlikte ülkede kripto paraların yakın gelecekte yasal olarak düzenleneceği düşünülüyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...