X


Kripto Para Borsalarının Çoğu Tehdit Altında!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan araştırma sonuçlarına göre kripto para borsalarının yarısından fazlası tehdit altında.
07:00
21 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar zaman zaman bazı güvenlik hususlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Şimdiye dek birçok defa çeşitli kripto para borsalarının saldırıya uğradığına şahit olduk. Bu saldırılar sonucunda milyonlarca dolar değerindeki kripto para çalındı. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma borsa platformlarının yarıdan fazlasının göz ardı edilemeyecek güvenlik açıklarına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

ICO Rating isimli bir proje derecelendirme platformu tarafından düzenlenen araştırmaya göre kripto paraların yalnızca %46’lık bir kısmı arzu edilen güvenlik ölçütlerini tamamıyla yerine getirebiliyor. Bu da platformların kalan %54’lük kısmının yeterince güvenli olmadığı anlamına geliyor. Bu durum yüz binlerce kripto para kullanıcısına ait fonların yeterince güvenli olmadığı, hatta tehdit altında olduğunu gözler önüne serdi.

Yerine getirilmesi beklenen güvenlik ölçütlerine tam anlamıyla uygun olmadığı ifade edilen borsaların sayısı yüze kadar ulaşıyor. Bu borsalarda gerçekleşen günlük işlem hacminin toplamda bir milyon doların üzerinde olduğu belirtildi.

Kripto para piyasasında 2010 yılından beridir toplamda 1,3 milyar dolar değerinde sanal para çalındı. Bu denli büyük bir meblağın kötü amaçlı kişiler tarafından çalınmasına karşın kripto para borsaları rapora göre halen gerekli güvenlik önlemlerini alabilmiş değil.

Raporda kripto para borsalarına saldırı düzenleyen bilgisayar korsanlarının genelde hangi yöntemlerden faydalandığına da yer veriliyor ve borsaların güvenlik açıklarının bulunduğu alanlar belirtiliyor. Ayrıca raporda, daha güvenli bir ekosisteme erişmek için borsaların belirtilen konularda acilen önlem almaları gerektiğinin üzerinde ısrarla durulmuş.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI