X


Kripto Para Borsaları Risk Altında Mı?

New York başsavcılığı tarafından yayımlanan son rapor kripto para borsalarının risk altında olduğunu iddia ediyor.
10:30
19 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hiç şüphe yok ki borsalar kripto para ekosisteminin en önemli unsurları arasında yer alıyor. New York Başsavcılığı tarafından 18 Eylül Salı günü yayımlanan bir rapor kripto para borsalarının risk altında olduğuna işaret etti. Rapora göre borsalar manipüle edilmeye oldukça elverişli ve müşterilerin fonlarını tehlikeye atacak diğer tehlikelere de yatkınlık gösteriyor.

Savcılığın raporu geçtiğimiz nisan ayında başlatılan “sanal piyasalar sağlamlık teşebbüsünün” verilerine dayanıyor. New York Başsavcısı Eric T. Schneiderman nisan ayında 13 farklı kripto para borsasına bir mektup yollayarak bu teşebbüsü başlatmıştı. Başsavcı mektubunda borsalardan platformlarındaki işlemler ya da  platformlarını nasıl kontrol ettikleri gibi önemli konularda aydınlatıcı bilgi sunmalarını talep etmişti.

Bu hamle yatırımcıların kripto para işlem platformlarıyla ilgili riskleri daha iyi anlamaları ve böylece yatırımcıların korunması amacıyla gerçekleştirildi. Üstelik raporun ardından borsaların şeffaflık seviyelerinin de arttığı sonucuna varılabilir.

Rapor kapsamında Birleşik Devletlerde ve yurt dışında faaliyetlerine devam eden on farklı kripto para borsasındaki işlemler incelendi. Ayrıca Başsavcılık kurumu tarafından dijital para piyasalarına yönelik edinilen veriler de rapor hazırlanırken göz önünde bulunduruldu.

Çalışmalar sonucunda sanal varlıklar için kabul edilmiş bir denetleme yönteminin bulunmayışının birtakım riskler doğurduğuna işaret edildi. Rapora göre bu risklerin ortadan kaldırılması için borsalarda işlem gören dijital paraların sürekli ve bağımsız bir yaklaşımla denetlenmesi gerekiyor. Denetleme alanındaki boşluk müşterilerin fonlarının güvende olmadığı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI