X


SEC’in Komisyon Üyesinden Kripto Para Açıklaması

SEC'in aykırı komisyon üyesi Hester Peirce kripto paralarla ilgili yeni bir açıklama yaptı.
11:00
19 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD’li finansal düzenleyici SEC’teki kripto para dostu komisyon üyesi Hester Peirce’ı çoğumuz tanıyoruz. Peirce geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada devlet görevlilerini hedef aldı. Komisyoner Peirce yetkililerin kripto para piyasasında yeni ürünlerin çıkmasını Bitcoin’in zayıf olduğu algısıyla sınırlandırmaması gerektiğini savundu.

Kripto dostu tavırlarıyla dikkat çeken Peirce açıklamalarına SEC’e ilişkin ifadelerle devam ediyor. SEC’in kripto para piyasalarını devletin genel düzenlemelerine bağlı olmaya zorlamaması gerektiğini ifade eden Peirce şunları kaydetti:

Komisyon kripto para piyasalarıyla ilgili ürünlerin düzenlediğimiz piyasalarda işlem görmesine izin vermeye ön şart olarak kripto piyasaların genel devlet düzenlemelerine uyması koşulunu getirmemelidir.

Bitcoin piyasalarını değil ETF’i değerlendir

Peirce kripto severler arasında “Kripto Anne” olarak da anılıyor. Sevilen komisyoner kripto paralar ilişkin yaptığı açıklamalarında ETF konusuna da yer verdi. SEC’in daha önceden kripto para piyasasındaki altyapısal kusurları öne sürerek reddettiği Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusu Peirce tarafından eleştirilmişti. Hatta Peirce yayımladığı bir mektupla bu konuda komisyonla aynı fikirde olmadığını açıklamıştı.

Peirce mektubunda komisyonun red kararını Bitcoin ve Blockchain teknolojisine yönelik yaptığı değerlendirmelerle meşrulaştırdığını ifade ediyor. Peirce’a göre bu karar doğrudan borsa yatırım fonlarını (ETF) hedef almak yerine Bitcoin piyasalarına odaklanmış.

Peirce SEC’in söz konusu yatırım araçlarını onaylaması halinde kripto para piyasasının daha istikrarlı bir şekle bürünebileceğini de ifadelerine ekledi. SEC gibi üst düzeydeki bir finansal düzenleyicinin bu işlemlere onay vermesi birçok yatırımcının kripto paralara yönelmesine ön ayak olabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar