X


Kripto Para Borsaları Kara Para Aklamak İçin Kullanılıyor Mu?

Wall Street Journal tarafından yayımlanan bir raporda kripto para borsalarına ilişkin sıradışı verilere yer veriliyor.
10:00
29 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gündelik hayatlarımıza her geçen gün daha fazla dahil olmayı başaran kripto paralar, tıpkı itibari para birimleri gibi, her zaman doğru amaçlar doğrultusunda kullanılmıyor. Yeni varlık sınıfının kimi zaman yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kullanıldığına defalarca ve istemeden şahit oluyoruz. Ancak görünüşe bakılırsa kriptolar itibari paraların yerini her alanda doldurmaya talip. Wall Street Journal (WSJ) tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir rapor ortaya ilginç veriler koyuyor.

WSJ’nin raporu dünyanın dört bir tarafından 46 kadar kripto para borsası incelenerek hazırlandı. Rapora göre bu kripto para borsaları geçtiğimiz iki yıl boyunca toplamda 88 milyon dolar değerinde paranın aklanmasına bir şekilde yardımcı oldu. Bu ilgi çekici iddialar karşısında kullanıcılar kripto paraların güvenlik hususunu yeniden tartışma konusu haline getirdi.

Söz konusu raporun dayandığı araştırma yasadışı faaliyetlerde ismi geçen 2.500 cüzdandaki fonları yakından takip etti. Araştırma kapsamında Londra merkezli Blockchain şirketi Elliptic ile ortaklık sağlandı ve bu cüzdanlardaki fonların borsa platformlarıyla ilgisi takip edildi.

Raporda ifade edildiğine göre ShapeShift AG adlı platform ABD sınırlarında ofisi bulunan ve ismi yasadışı fonlara en çok karışan şirket. Raporda borsalar tarafından aklandığı iddia edilen 88 milyon doların yaklaşık 9 milyon dolarının bu platformdan geçtiği belirtiliyor. İsviçreliler tarafından kurulan ancak ABD merkezli yönetilen borsa kullanıcıların Bitcoin ve diğer dijital paralarla işlem yapmasına imkan veriyor.  Platform geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada 1  Ekim tarihinde KYC standartlarına hayat vereceğini duyurmuştu.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI