Reklam

Kripto Odaklı Yeni ETF Başvurusu! Onaylanma İhtimali Diğerlerine Göre Daha Yüksek!

Kısa süre önce SEC'e yeni bir ETF başvurusu yapıldı. Bu başvurunun SEC tarafından onaylanma ihtimali çok daha yüksek görünüyor.
21:20
14 Eylül 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC’e yapılan kripto odaklı ETF başvurularına bir yenisi daha eklendi. Anthony Scaramucci öncülüğünde faaliyetlerini sürdüren yatırım şirketi SkyBridge Capital yeni borsa yatırım fonunu duyurdu. Yakın zamanda SEC Başkanı Gensler kripto paralara dolaylı şekilde maruz kalan ETF başvurularının onaylanabileceğini söylemişti. SkyBridge Capital tam da buna uygun konsepte bir dosya hazırladı ve başvuru işlemlerini tamamladı.

SkyBridge Capital ETF Başvurusu

Başvurusu henüz yapılan bu fon direkt veya dolaylı olarak kripto paralara maruz kalmayacak. Peki kripto ile ilişkisi ne? Fonun yatırım modeli direkt olarak şirketleri kapsıyor. Yani kripto ve dijital ekonomi şirketlerine yapılacak yatırımlara endeksli olacak. Eski Beyaz Saray iletişim direktörü Anthony Scaramucci‘nin öncülük ettiği bu çalışma Gensler tarafından yapılan tanımlamaya da fazlasıyla uyuyor.

Anthony Scaramucci

First Trust SkyBridge Kripto Endüstrisi ve Dijital Ekonomi ETF, varlıklarının en az %80’ini kripto odaklı şirketlerde tutacak. Kripto endüstrisi ve dijital ekonomi şirketlerini hedefleyen bu fonun yoğun ilgi görmesi bekleniyor. Kalan %20’lik pay ise finans ve bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirketlere yatırılacak. Yani bu ETF hem kriptoya direkt maruz kalmıyor hem de riskleri azaltabilmek için farklı alanda yatırımlar da yapıyor olacak.

Şirketlere yatırım yapacak bu fonun Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinden farklı şekilde değerlendirilmesi bekleniyor. Bu açıdan başvurunun onay ihtimali de yüksek kabul edilebilir.

SkyBridge Capital Bitcoin ETF

Mayıs ayında Bitcoin (BTC) için ETF başvurusu yapan şirket ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Temmuz ayındaki ertelemesinden sonra alternatif yollar arıyor. SEC’in önünde bekleyen 12’yi aşkın kripto ETF başvurusu bulunuyor. Kurum bu başvurularla alakalı sürekli olarak erteleme kararları alıyor. Daha detaylı inceleme ve regülasyon eksikliklerini gerekçe gösteren SEC büyük ihtimalle 2022’nin ilk çeyreği bitmeden bir onay vermeyecek.

SkyBridge Capital en büyük altcoin Ethereum (ETH) için de başvuru yapacak. Geçtiğimiz ay farklı kurumlar tarafından yapılan Ethereum ETF başvuruları geri çekilmişti. Uzmanlara göre bu karar SkyBridge Capital’in Ethereum (ETF) çalışmalarını da sekteye uğrattı. Kurum yakın zamanda Ethereum odaklı ETF için bir açıklama yapmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI