X


Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksinden Uyarı Sinyali: Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Korku ve Açgözlülük Endeksi'ndeki aşırı korku durumu farklı şekillerde yorumlanabilir.
14:49
14 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto para piyasasındaki belirsiz durum karşısında aşırı korkuyu işaret ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin, ABD enflasyon oranlarının açıklanmasının akabinde 44.000 doları aşmıştı. Ancak bugün tekrar 42.000 dolara geriledi. Bu durum neyi ifade ediyor? Aşırı korku işareti nasıl yorumlanmalı?

Endeks Neyi İşaret Ediyor?

Korku ve Açgözlülük Endeksi’ndeki aşırı korku durumu farklı şekillerde yorumlanabilir. Analistlere göre şu anki uyarı, satın alma sinyali. Uzmanlar mevcut durumu ilk seçenek olarak değerlendiriyor. Piyasadaki belirsizliğin yanı sıra Bitcoin‘de görülen hareketlilik, olası bir yukarı yönlü hareket senaryosunun çizilmesine yol açıyor. Çünkü durgun bir piyasada önemli atılımlar beklenemez.

Geçtiğimiz yıl benzer fiyat seviyelerindeki Bitcoin‘e rağmen Korku ve Açgözlülük Endeksi aşırı açgözlülüğü işaret ediyordu. Dünyada hiper enflasyon endişesi ve resesyon işaretleri, genel olarak tüm piyasalara yansıdı. Bu bağlamda aşırı korku durumu yalnızca kripto para piyasasını kapsamıyor.

Piyasada Son Durum

Kripto para piyasasının lideri Bitcoin, son 24 saat içerisinde %3’lük kayıp ile 42.000 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 40.000 dolarlık kritik bölgeyi korumayı sürdüren Bitcoin, 40.000 dolar ila 45.000 dolar arasındaki fiyat bandında hareket ediyor. Öte yandan en büyük altcoin Ethereum, 3.000 dolar bayrağını tekrar almasının ardından 3.200 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Lideri takip eden ETH, şu anda 3.180 dolardan alınıp satılıyor.

Kızıl piyasada bugünün yıldızı Dogecoin oldu. Milyarder iş insanı Elon Musk’ın duyurusu üzerinde Tesla, Dogecoin ödemelerini resmen başlattı. Gelişmenin ardından %20’ye yakın artan DOGE, bu yazının kaleme alındığı sırada 0.18 dolar seviyelerini seyrini sürdürüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI