reklamı kapat

Julian Assange’ın Tutuklanmasından Ardından WikiLeaks’e Bitcoin Yağmaya Başladı

Kurucusu Julian Assange'ın tutuklanmasının ardından WikiLeaks'in Bitcoin cüzdanlarına yapılan bağışlar ciddi ölçüde artış gösterdi.
23:00
15 Nisan 2019

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasının ardından platforma yapılan bağışlar bir anda arttı. WikiLeaks’in Bitcoin cüzdanlarına Cuma günü yaklaşık 32 bin dolarlık kripto para gönderildi.

WikiLeaks’ın Bitcoin cüzdanına toplamda 272 bağış yapıldı ve 6.3’ten fazla Bitcoin toplandı. İngiliz polisinin Julian Assange’ı Londra’daki Ekvador büyükelçiliğinde gözaltına aldığı 11 Nisan’da da WikiLeaks’e 20 bin dolarlık kripto para bağışı yapılmıştı. Finansal sansürün önüne geçmek için 2011’de açılan WikiLeaks’in Bitcoin cüzdanında 2016 yılına kadar yaklaşık 4 bin Bitcoin birikmişti ve WikiLeaks önemli bir dönüm noktasını geride bırakmıştı.

WikiLeaks ve Bitcoin’in arasındaki gayri resmi işbirliği devletin ve uluslararası kurumların kontrolünün dışında faaliyet gösteren daha fazla ödeme sistemlerine ihtiyaç duyulduğunun en güzel örneği. PayPal, Mastercard ve Visa gibi uluslararası ödeme sağlayıcılarının aksine Bitcoin insanların finansal özgürlüklerine kısıtlamalar getirmiyor. Devlet adamlarının popülizmin esiri haline gelmesi nedeniyle her fırsatta basın özgürlüğünden dem vuranlar dahi Assenge’ın başka bir devletin toprağında yaka paça göz altına alınmasına ses çıkartamadı. Çünkü WikiLeaks’ın kurucusu Julian Assenge başta Washington yönetimi olmak üzere birçok hükümeti ciddi şekilde kızdırmıştı. Assenge’ın ve kurduğu WikiLeaks’in adı ilk olarak ABD’nin Irak ve Afganistan’daki karanlık geçmişini ortaya çıkarmasıyla duyulmuştu.

Assenge’ın tıpkı Satoshi gibi dünyaya daha fazla özgürlük getirmek için çabaladığı da bir gerçek. Dünyanın dört bir yanındaki baskıcı rejimlere savaş açan Julian Assange modern çağın Robin Hood’u olarak tanımlanıyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.