X


Japonya’nın Finans Otoritesi, Kripto Para Düzenleme Çalışmalarını Hızlandırdı

Japonya'nın Finansal Hizmetler Ajansı, kripto para düzenlemeleri ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.
17:46
24 Ağustos 2021

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), yatırımcıları daha iyi korumak adına kripto varlıkları üzerinde ağır düzenlemeler içeren bir çalışmayı gözden geçiriyor. Japonya’nın kripto para borsaları için kayıt gerektiren ilk düzenleyici çerçevesi 2017 yılında tanıtılmıştı.

FSA, Kripto Düzenlemelerini Görüşüyor

FSA, kripto para piyasasında gerçekleşen bazı olayların ardından 2019’da kripto para borsalarına ilişkin düzenlemeleri güçlendirdi. Ancak finansal otorite, kara para aklama ve fiyat oynaklığı konusunda borsaların yeterli derecede ilerleme kaydedemediğine kanaat getirdi. Bununla birlikte ajans, önümüzdeki dönemde kripto para birimlerinin istikrarını, gelişimini engellemeyecek şekilde sağlanması planlanan bazı önlemler almayı düşünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Japonya’nın kripto sorunları ülkedeki tüm gelişmelere dayanarak yetkililerin daha yakın incelemesine yol açtı. Geçtiğimiz hafta Japonya merkez kripto para borsası Liquid Global, sıcak cüzdanlarını hedef alan bir güvenlik ihlali duyurdu. Bilgisayar korsanı, BTC, ETH, TRX ve XRP formunda yaklaşık olarak 80 milyon dolarlık varlığı kendi hesabına transfer etti.

FSA Yetkilisinden Önemli Açıklamalar

FSA üst düzey yetkililerinden Junichi Nakajima, çalışmaların sürdüğünü belirtirken şunları kaydetti:

Kullanıcıların kripto varlıklarına yatırım yapmasını kolaylaştırmanın gerekli olup olmadığını etraflıca araştırmamızın sonucunda göreceğiz.

Nakajima, kripto para transferlerinin tasarruf potansiyellerine rağmen öncelikli olarak spekülatif varlıklar olarak kullanıldığına inanıyor. FSA, Japonya’da faaliyet gösteren birkaç kripto para borsasıyla mücadele ederken gücünün bir kısmını esnetmiş durumda. Finansal regülatör, mayıs ayında kayıt dışı işlemler nedeniyle kripto para borsasın Bybit’e uyarıda bulunmuştu.

Bybit operasyonlarının FSA’ya kayıtlı olmadan yürütüldüğü ileri sürülmüştü. Ardından haziran ayında FSA, Binance‘in ülkede faaliyet göstermesine karşın bir nota vermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar