reklamı kapat

Japonya’nın En Büyük Üç Bankası, Kripto Paraları Konuşacak

Japonya'nın dev kurumları dijital paralar ve kripto paralar için toplanacak.
17:00
6 Haziran 2020

Japonya’nın en büyük üç bankası, dijital paralar konusunda ortak bir sistem ve standart oluşturmak için önümüzdeki tarihlerde bir araya gelmeyi planlıyor. New York Times tarafından aktarılan bilgilere göre söz konusu üç banka Mitsubishi UFJ Financial Group, Mizuho Financial Group ve Sumitomo Mitsui Financial Group olarak biliniyor.

Bu üç dev bankanın yanı sıra East Japan Railway gibi finans sektörünün dışından firmaların da toplantıya katılacağı aktarılmakta. Yerel bir kripto para borsası olan DeCurret, grubu ve toplantıları organize eden taraf olacak ve bunun her ayda iki kere gerçekleşmesi bekleniyor.

Japonya Kripto Paralara Yeşil Işık Mı  Yaktı?

DeCurret yetkilileri Japonya Merkez Bankasından ve Japonya’nın finansal regülatörü FSA ile Maliye Bakanlığından yetkililerin de toplantılara katılacağını ifade etti. Bu da aslında söz konusu toplantıların sadece dijital para altyapısına değil, aynı zamanda kripto para tabanlı bir sistem oluşturulmasına da odaklanacağını ve hükümet kurumlarının bu toplantılara izin verdiğini gösteriyor.

Japonya nakit parayı geride bırakma konusunda oldukça alt seviyelerde olan ülkelerden birisi. Yetkililer ise aynı Çin gibi nakit para kullanılmayan bir topluma geçiş yapılması için çalışmalar yapmaktalar ve kripto paralar tam da aranan çözüm gibi gözüküyor.

Japonya’nın geçtiğimiz aylarda herkesin Koronavirüs ile mücadele ettiği günlerde kendi dijital para birimleri için uğraşmaları da yetkililerin nakitsiz toplum hedefine ulaşmayı ne kadar istediklerini açık bir şekilde gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.