reklamı kapat
  • BTC  :  43.970,77 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 43.970,77 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Japonya’dan Kripto Para Borsalarına Lisans Uygulaması

1 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Çin ve Güney Kore gibi Japonya ile komşu konumundaki ülkeler, ICO’ları ve dijital para borsalarını yasaklama konusunda birbirleriyle yarışıyorlarken Japonya’daki Finansal Hizmetler Ajansı, ülke bünyesindeki kripto para borsalarında faaliyet gösterecek on bir yeni şirketi onayladı ve kabul etti.

Borsalarda işlem yapmak için hâlihazırda herhangi bir lisansa sahip olma şartının olmadığı biliniyor. Ancak sektörde bir düzenleyicinin bulunması başka bir deyişle ilgili şirketlerin lisans bulundurma yükümlülüklerinin olması, sadece inovasyonları güçlendirmeyecek ayrıca dolandırıcılığa karşı yapılan mücadeleye de yardım edecek.

Finansal Hizmetler Ajansı Yetkilileri konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Yeni düzenlemeyle birlikte hükümet, finansal teknoloji şirketlerini destekleme ve yatırımcıları koruma gibi ihtiyaçları eş zamanlı ve koordineli bir şekilde karşılayabilmeyi hedefliyor.”

Lisansa sahip olmak için şirketler birkaç sıkı gerekliliği yerine getirmek zorundalar. Bu gereklilikler, müşteri hesapları ile güçlü bilgisayar sistemleri kurma işlemlerini birbirlerinden ayrı tutma gibi uygulamaları içeriyor.
Sektör yetkilileri bu hamlenin yardımıyla Japonya’nın, en büyük bitcoin borsa adı altında nitelendirilebilecek konumunu daha da güçlendireceğine inanıyorlar. Japon hükümetinin, bu yıl Nisan ayında bitcoini yasal ödeme yöntemi olarak tanıdığı biliniyor.

Ayrıca bu düzenleme başka bir Mt.Gox skandalından kaçınma çabası olarak da görülebilir. Bitcoin meraklıları tarafından bilindiği üzere, Tokyo merkezli bitcoin borsası Mt.Gox bir zamanlar dünyanın en büyük bitcoin borsasıydı. Ancak 480 milyon dolar değerinde bitcoin bir anda ortadan kaybolunca, borsanın kurucusu Mark Karpeles 2014 yılında bütün işlemleri durdurma kararı almıştı. Karpeles buna gerekçe olarak ise veri manipülasyonu ve yolsuzluk girişimlerini göstermişti. Bütün bu yaşanan gelişmeleri bir hayli kötü sonuçlar takip etmişti.

Finansal Hizmetler Ajansı, onaylanmayı ve kabul görmeyi bekleyen şirketler tarafından yapılmış diğer 17 başvuruyu da inceleme altına aldığını ifade etti.

Kaynak: Cointelegraph

loading...