reklamı kapat

ABD’den Kripto Şirketleri İçin Çıkarılacak Lisansa Yeşil Işık

1 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

ABD Hazine Bakanlığı müfettişi, katıldığı etkinlikte yeni nesil bankaların gelecekte bir gün bitcoin ve diğer kripto paralar temelli hizmet verebileceği fikrine olumlu yaklaştığını açıkladı.

Kurumun tüm Amerikan bankalarından sorumlu direktörü olarak atanan Keith Noreika, bitcoin şirketlerine “finansal teknoloji patenti” verileceğini öngörüyor. Söz konusu patentlerin, şirketlerin ülke sınırları içerisinde yürüteceği işleri kolaylaştırmak için tasarlanan lisanslar olduğu belirtildi.

Ülkedeki mevcut düzene göre bitcoin şirketlerinın ve geleneksel para aracılarının kanunlara sıkı sıkıya uyması gerekiyor. Bunun için hayli yüksek ücretler gerektiğinden şirketlerin sektöre girmesi ve sektörün hızla büyümesi zorlaşıyor.

Noreika, yenilikçi fikirler duymaya ve gelişime açık bir sektöre ön ayak olmaya hazır olduğunu ifade etti.

“Hükümet görevlisi olarak, kurumumuza gelip yardım isteyen hiçbir Amerikan vatandaşının herhangi bir fikrine ‘hayır’ deme yetkimiz olduğunu sanmıyorum.”

Yüksek potansiyel

Etkinlikte Noreika’dan sonra konuşan Bank of England kıdemli ekonomisti Evangelos Benos, hisse senetli ödeme platformlarının dağıtımlı defterleri nasıl kullanabileceğinden bahsetti. Sürecin başta yüksek masraflı olabileceğini kaydeden Benos, oluşturulacak platformların yüksek potansiyeline dikkat çekti:

“Maliyet fonksiyonları oldukça düşük, hatta sıfıra yakın. Bu, ortalama masraflarının zamanla düşeceği anlamına geliyor. Ki bence bu önemli bir nokta çünkü hisse senetli ödeme ağının boyutuna dair herhangi bir ekonomik sınırın olmadığını gösteriyor.”

Sıcak patates

Etkinliğe katılan herkesin kripto paralar konusunda optimist olduğu söylenemez. Bu kişilerden New York Federal Rezerv Bankası araştırma ve istatistik biriminden Asani Sarkar, kripto paraların sınırlarına dikkat çekti. Kripto para takasının kolay ve çabuk olduğunu belirten Sarkar, kripto – itibari para takaslarının ekonomide engel ve risklere sebep olduğu görüşünde.

Kripto para şirketlerinin geleneksel ekonomi içinde kendilerine yer bulması için bankadan bankaya taşınmaları gerektiğini ifade eden Sarkar, sözlerini şöyle noktalıyor:

“Bitcoin borsaları, sıcak patates oyununu oynamaya başladı.”

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.