reklamı kapat

Japonya Gizlilik Odaklı Altcoin’lere Savaş Açtı

1 Mayıs 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Japonya finansal düzenleyicisi FSA yerel kripto para borsalarına gizlilik odaklı altcoin’leri listelerinden çıkarmaları için baskı yapıyor. Monero, Zcash ve Dash önde gelen gizlilik odaklı altcoin’lerden.

Kripto para borsalarına lisans verme yetkisine sahip kurum yetkilisine göre FSA kripto para borsaları üzerinde kullanabildiği bütün gücü kullanıyor. FSA’in hedefinde kullanıcı gizliliğini hedef alan altcoin’ler bulunuyor.

FSA’ya göre bu altcoin’ler yasa dışı eylemlerde yaygın olarak kullanılmaya başladı. Bu altcoin’leri takip etmek Bitcoin’i takip etmekten oldukça zor. Yine de bazı vakalarda eğer kullanıcı hata yaparsa bir başkası tarafından kolayca tespit edilebiliyor.

Örneğin Monero zaman içinde ‘’cryptojacking’’ saldırılarıyla anılır oldu. Hacker’lar bilgisayar işlemcilerini bir malware virüsü yardımıyla maden kazıcı olarak kullanıyor. FSA’nın desteklediği bir çalışma grubunun üyeleri kripto para borsalarının kripto paraları listelemeden önce etraflıca denetlemesi gerektiğini öne sürdü.

Şu anda anonim kripto paraların işlem görmesine dair herhangi bir resmi yasaklama bulunmuyor. Yine de FSA’nın gizlilik odaklı altcoin’lere karşı açtığı savaşta ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz.

Coincheck ocak ayında hack’lenmişti akabinde Monex tarafından satın alınmıştı. Coincheck iki daha küçük gizlilik odaklı altcoin’le birlikte Monero’yu sessizce listesinden çıkarmıştı. Bunun ardından Coincheck FSA’dan kripto para borsası lisansı almıştı.

Japonya merkezli lisanslı kripto para borsaları bir araya gelerek kendi düzenleme ilkelerini oluşturdu. Bu ilkelere bütün kripto para borsalarının uyması şart koşuldu. Bu organizasyon kripto para borsalarının listeleyebilecekleri kripto paraları içeren bir beyaz liste yayınlayabilir. Liste içeriği yüksek ihtimalle FSA ile görüşüldükten sonra belirlenir. Böylece sonradan FSA yaptırımlarına gerek kalmadan çözüme ulaşılabilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.