X


Japon Polisi Büyük Vurgun Yapan Zanlıları Yakaladı

Japon polisi kripto para dolandırıcılığı yapan sekiz kişiyi tutukladı.
11:00
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tokyo polisi geçtiğimiz günlerde kripto para dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen sekiz şüpheliyi tutukladı. Zanlıların bir piramit şeması kullanarak toplamda 68,4 milyon dolar toplamayı başardığı belirtiliyor. Japonya merkezli haber kaynağı Asah Shimbun tarafından 14 Kasım Çarşamba günü yayımlanan haber kullanıcıların gündemine bomba gibi düştü.

Şüphelilerin “Sener” adında bir Birleşik Devletler yatırım şirketi çalıştırdıkları iddia ediliyor. İddialara göre suçlular bu şirket adına seminerler düzenleyerek bu etkinliklere yabancı konuşmacılar davet ediyordu. Polisin konuya ilişkin yayımladığı raporda bu etkinliklerden birisinin kaydedilip YouTube’a yüklendiği belirtiliyor. Seminerler esnasında zanlılar kullanıcılara yaptıkları yatırımlara göre oranları %3 ile %20 arasında değişen aylık getiriler vaat ediyor. Ayrıca yeni kullanıcıları sisteme getiren müşterilere ekstra getiriler sunulacağı da ifade edildi.

Soruşturmayı yürüten yetkililer, zanlıların yaklaşık altı bin kadar kişiden nakit para ve Bitcoin (BTC) topladığını belirtti. Bu faaliyetlerin ardından 73 farklı kurban Tokyo Bölge Mahkemesine toplu bir şekilde dava açtı. Yerel haber kaynağına göre sekiz zanlıdan altısı suçunu çoktan kabul etmiş durumda. Zanlılardan ikisiyse suçlamaları reddediyor.

Polise göre zanlılar dolandırıcılık faaliyetleri gerçekleştirirken kolay takip edilmemek amacıyla kripto paraları kullanmayı tercih etti. Bilindiği üzere gelişimini halen sürdüren kripto paralar bazı düzenleyici konularda halen gri bölge olma özelliğini koruyor. Ülkedeki finansal düzenleyici Finansal Hizmetler Kurulu (FSA) dijital paraların menkul değer olarak kabul görmediğini ve mevcut yasalara tabi olmayacaklarını belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar