X


Dünyaca Ünlü Uygulama Stellar’ı Ethereum’a Tercih Etti

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması, Ethereum Blockchain'inden çıkmaya karar verdi.
12:00
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kin isimli kendi kripto parasını geliştiren mesajlaşma uygulaması Kik, Ethereum’dan çıkıyor.

ICO patlamasının yaşandığı günlerde Ethereum ağında faaliyete başlayan Kin’in Ethereum’la arasındaki atomic swap’lere (atomik değişim) son verileceği duyuruldu. Kin Ekosistem Vakfı tarih belirtmese de yakında Ethereum’dan çıkacaklarını kullanıcılarıyla paylaştı.
Şirket Eylül 2017’deki ICO’da yaklaşık 100 milyon dolar değerinde kripto para toplamıştı. Kasım’da ETH ölçeklenme sorunları patlak verince Kin’in alternatif bir Blockchain’e geçebileceği konuşulmaya başladı – bu durumu Kik kurucu CEO’su Ted Livingston aralık ayında doğruladı.

Mart’ta Stellar’ın da dahil olduğu iki chain’li bir strateji geliştirildi. Ethereum’un güvenlik, Stellar’ın hız için tercih edildiği strateji kapsamında kullanıcılara esneklik sağlanması amaçlandı.

2 ay sonra Stellar’ın aşırı düşük işlem ücretlerinin bile fazla olduğuna hükmedildi ve Stellar fork’unda karar kılındı, böylece işlem ücretleri tamamen ortadan kalkacaktı. Kik’ten Ory Band, birleşmiş bir konsensüs modelini takip etmenin Kin’e getireceği avantajlar hakkında bir demeç verdi.

Şimdi de Kik Ethereum’u tamamen terk ediyor. Kin’i dünyanın en çok kullanılan kripto parası yapma hedefini yineleyen Livingston şöyle konuştu:

Bir Blockchain üzerinde bir Kin. Vizyonumuz bu ve biz bunu destekleyecek altyapıyı geliştirmek için çalışırken stratejimiz evrim geçirmeye devam ediyor.

Ethereum’la yola çıkıp sonradan alternatif platformlara yönelen ilk şirket Kik değil. Örneğin bu yıl içinde hem EOS hem de Tron Ethereum’dan çıkıp kendi ağlarına geçti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER