Jack Ma Bitcoin’i Ve Blockchain’i Değerlendirdi

Alibaba başkanı Jack Ma Bitcoin'i ve Blockchain'i yakından takip ettiğini dile getirdi.
20:00
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Alibaba ve 150 milyar dolarlık holding Ant Financial başkanı Jack Ma verdiği demeçte Bitcoin ve Blockchain teknolojisini yakından takip ettiğini, nakit paranın bulunmadığı bir sistemin potansiyelini gördüğünü ifade etti.

Ma Blockchain’in çok güçlü bir yenilik olduğunu düşünüyor. Çin halkının sadece bir kısmı nakit para kullanıyor. Geri kalanı ürün satın almak ya da faturalarını ödemek için Alipay gibi uygulamaları kullanıyorlar. Ma’nın şirketi de bu pazara oldukça hakim.

Alipay kullanıcıları akıllı telefonlarını kullanarak PoS cihazları yardımıyla ödeme yapabiliyor. Aynı zamanda maaş ödemeleri de anında çalışanlara bu yöntemle yapılıyor. Böylece bankacılık sisteminin getirdiği gecikmeler atlatılmış oluyor.

Nakit paranın bulunmadığı bir toplumu görebiliyorum. Bu yüzden Blockchain teknolojisi çok önemli. Alibaba nakit parasız bir sistemin öncüsü olacak. Saydam, güvenli bir toplum yaratılacak. Yolsuzluktan nefret ederim. Birinin fırsatını bir başkasının çalmaması gerekir.

Daha önce Ant Financial’in başkan yardımcısı Ray Chan yeni ürünlerinin yeni nesile uygun üretildiğini belirtti. Gençlerin geleneksel yöntemleri geride bırakmaya hevesli olduğunu dile getiren Chan daha iyi bir finansal sistemi herkesin hak ettiğini ifade etti. Ayrıca Ma Bitcoin’i para birimi olarak mı yoksa değer saklama aracı olarak mı görmesi gerektiğini henüz kararlaştıramadığını söylemişti.

Şu anda dünyanın en büyük finansal ağları merkezi veri tabanlarına dayanıyor. Ma’ya göre Ethereum gibi merkezsiz platformlar üzerilerine merkezsiz uygulamalar yerleştirilebildiği için eski sistemin yerini alabilirler. Ancak bunun gerçekleşmesi için sektörde iyi ve kötülerin birbirlerinden ayrılması gerekiyor. Blockchain bir dereceye kadar bunu sağlayabiliyor, Blockchain’i araştıran holding sayısı her geçen gün artıyor. Veri aktarımının ve depolanmasının çağımızda değişmez bir yeri bulunuyor. Bu yüzden Blockchain’in ve dolayısıyla kripto paraların önemi artmaya devam ediyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar