X

İsviçre’den Kripto Paralara Beklenmedik Müjde! İşte Sektörü Şaşırtan Karar!

 Kripto para piyasası tarihinin en kötü dönemlerinden birine tanıklık ederken, İsviçre'den beklenmedik bir hamle geldi.
16:15
1 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Kripto para piyasası tarihinin en kötü dönemlerinden birine tanıklık ederken, İsviçre’den beklenmedik bir hamle geldi.

Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) Şaşırtan Karar

Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) kripto para birimlerine yönelik şüpheciliği, mevcut kripto kışının ardından daha da arttı. Ancak, bankadan hiç beklenmedik sürpriz bir hamle geldi. Banka, 1930 yılında İsviçre’nin Basel şehrinde kurulan uluslararası finans kuruluşudur. Bankanın, ”üye ülkelerin merkez bankalarının rezerv politikaları konusunda koordine olmalarını sağlamak, ayrıca merkez bankaları arası para transferlerinde aracı olmak” gibi görevleri bulunuyor Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 55 üye ülkesi vardır. Banka, artık üye bankaların Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere kripto para birimlerinde rezervlerinin %1’ine kadar tutmasına izin veriyor.

BIS’in Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından 30 Haziran’da yayınlanan bir rapor, bankaların “Grup 2 dijital varlıklara” toplam maruziyetinin ana sermayelerinin yüzde 1’i ile sınırlandırılması gerektiğini öne sürdü. BCBS, kripto paraları sınıflandırmak için belirli kriterler kullandı. Banka, kripto paraları iki gruba ayırdı. Bu kriterleri karşılamayan kripto varlıklar Grup 2’de sınıflandırılacak. Ancak bankanın kriterlerini karşılayan diğerleri Grup 1’de sınıflandırılacak. Grup 2 kripto varlıkları, stablecoin‘lerden, desteklenmeyen kripto varlıklardan ve bu kriterleri karşılamayan tokenize edilmiş geleneksel varlıklardan oluşuyor Buna karşılık, Grup 1 kripto varlıkları ise BCBS kriterlerini karşılamaktadır.

Banka, Kripto Karşıtlığı ile Biliniyor

Rapor ayrıca, bir bankanın bu kripto paralara maruz kalmasının hiçbir zaman  çekirdek sermayesinin yüzde 1’inden fazla olmaması gerektiğini belirtiyor. Bu gereklilik, BCBS standartlarının bir parçasıdır ve Basel yasası ile uyumludur.  Ana medyada yaygın olarak bildirildiği üzere, BIS, kripto varlıklara yönelik şüpheci duruşunu daha da kanıtlamak için mevcut kripto kışını kullanıyor. Banka ayrıca, merkeziyetsiz finans (DeFi) risklerine ilişkin tahminlerinin yakında gerçekleşeceğini belirtiyor.

BIS’ geçen ayın başlarında kripto paraların neden fiat paranın işlevini yerine getiremediğini belirten bir rapor yayınladı. Yüksek ücretler, ağ tıkanıklığı ve ponzi şeması, BIS’in görüşünü desteklemek için sunduğu nedenlerdir. Avrupa Birliği (AB), ay sonuna kadar iki büyük kripto para odaklı düzenlemeyi onaylayarak bu tartışmalı konuda somut adımlar atmayı planlıyor. Kripto para danışmanı Patrick Hansen, düzenlemelerin “AB ve aynı zamanda birlik dışındaki ülkelerdeki piyasa için büyük etkileri” olacağını söyledi. Söz konusu düzenlemeler, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) ve Fon Transferi Yönetmeliği (TFR) olarak biliniyor. MiCA, AB ülkeleri arasındaki kripto endüstrisi faaliyetlerinin çoğunu düzenlemek için tasarlanmış kapsamlı bir yasa tasarısıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar