İşte Bitcoin’de En Gerçekçi Senaryo! Tecrübeli Analistten Ürperten Uyarı!

Bitcoin (BTC) Kasım ayında bekleneni veremezken, güncel veriler ve analist yorumları önümüzde hala riskli bir süreç olduğunu ortaya koyuyor.
15:50
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) Kasım ayında bekleneni veremezken, güncel veriler ve analist yorumları önümüzde hala riskli bir süreç olduğunu ortaya koyuyor.

Fed ve FTX: Bizleri Nasıl Bir Süreç Bekliyor?

ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmanın ardından Bitcoin, yeniden ivme kazanmıştı. Ancak, bu ralli sürdürülebilir olmadı. Uzmanlar 17.250 dolar seviyesinin üzerine bir yükselişin 17.800 ila 18.000 dolar seviyesine giden yolu açacağını belirtiyor. Son toplantıdan bu yana Fed yetkilileri defalarca niceliksel sıkılaştırmayı savundu. Powell’ın “faiz artırımlarının hızını azaltma sürecinin Aralık toplantısından hemen önce gelebileceğini” söylemesi sürpriz oldu. Ancak, uzmanlara göre Fed’in şahin duruşu bir şekilde devam edebilir. Powell, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini de söyledi. Bu nedenle, Fed’in para politikasını “bir süre” kısıtlayıcı seviyelerde tutması gerektiğine dikkat çekti. Sonuç olarak, Bitcoin’de somut bir ralli için henüz çok erken.

Bitcoin’in yükselmesi için  doları endeksinin (DXY) düşmesi gerekiyor. Powell’ın açıklamalarının ardından altın ve hisse senetleri de yükseldi. Ancak, resesyon riski de hala yüksek. Dün Elon Musk, resesyonun ABD ve küresel ekonomiyi tehdit ettiğini bir kez daha yineledi.  Aralık ayında bir Noel rallisi olup olmayacağı, muhtemelen Bitcoin’i ciddi ters rüzgarlarla karşı karşıya bırakacak çeşitli faktörlere bağlı olacak. Her şeyden önce, 14 Aralık’taki Fed toplantısı ve bir gün önce açıklanacak yeni TÜFE verileri, Noel’in yeşil mi yoksa kırmızı mı olacağını belirlemede kilit rol oynayacak. Ek olarak, Bitcoin yatırımcıları, özellikle Genesis Trading ve DCG olmak üzere, FTX’nin neden olduğu domino etkisine de dikkat etmelidir. DCG’nin gerçekten sadece bir likidite sorunu varsa ve bunu çözebilirse, bu kripto piyasası için büyük bir rahatlama olacaktır.

Resesyon ve Kritik Veri!

Ayrıca, resesyona dair endişeler de  büyüyor, ancak enflasyon düşmeye devam ederse ve Fed 50 baz puanlık bir faiz artırımı duyurursa şimdilik geri planda kalabilir. Bu durum, potansiyel olarak, güçlü bir yıl sonu rallisi için sağlam bir katalizör olacaktır. Şu anda madenci kapitülasyonunun baş göstermesiyle, Bitcoin ayı piyasasının kapanış aşamalarına giriyor olabilir. Tarihsel ortalama süre 14 aydır. Şu anda 13. aydayız. Bitcoin karşıtı Peter Schiff ve aynı zamanda diğer analistler de yaklaşan bir durgunluk uyarısında bulunuyor. Fed’in politikasının etkisinin 2023 yılına kadar tam olarak ortaya çıkmayacağı gerçeğini, Ocak ayı sonunda açıklanacak olan 4. çeyrek kazanç sonuçlarının her zaman yılın en güçlü sonuçları olması da destekliyor. Bu nedenle, 2023 yılının ilk çeyreği kazançlarının açıklandığı Nisan 2023’e kadar resesyon belirgin olmayabilir.

CryptoQuant onaylı bir analist, 2 Yıl-10 Yıl getiri eğrisinin 2000’lerden bu yana en üst seviyesinde olduğunu  belirtti.  Bu dot.com vakasına benzer bir gelişme.  Son 2 döngü boyunca, bu durum  S&P 500’de yaklaşık %50’lik bir düzeltmeye neden oldu. Uzmana göre, Coivd-19 dönemindeki benzer bir durum söz konusu.  Bu olursa, Bitcoin’in ilk kez gerçek bir resesyonu sürecinde test edilecek. Böylesi bir ortamda hayatta kalmak, BTC’nin yatırım yapılabilir bir makro varlık olarak sonsuza kadar var olmasını sağlayacak. Ancak, hem ressyon riski hem de hiss senetlerindeki düşüş nedeniyle BTC fiyatı da düşmeye devam edecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar