reklamı kapat

İspanya’da Blockchain Ve Kripto Paralar Düzenleniyor

11:00
1 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Blockchain ve kripto paralarla ilgili yasa tasarısı İspanyol meclisine bağlı komitede görüşüldü. Çarşamba günü yapılan komite toplantısında, iktidardaki El Partido Popular (Halkın Partisi) tarafından sunulan tasarıya diğer partiler de destek verdi.

Tasarıya göre Bitcoin gibi kripto paralarla ve Blockchain’le ilgili düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Tasarıda blockchain ve kripto paraların, (genellikle ‘düzenleyici havuz’ şeklinde anılan) “denetimli test ortamlarından” geçtikten sonra İspanya piyasalarına giriş yapacağı belirtiliyor.

İspanyol Kongresi Blockchain’in düşük masraflı ve aracıların olmadığı bir ödeme ve transfer sistemi olarak tanıtılması konusunda anlaştı. Özellikle finansal startup’lar blockchain alanında desteklenecek.

Öte yandan tasarıda, blockchain teknolojisini kullanan tüm kuruluşların bilgi açıklama yükümlülüklerine uyumluluk göstermesi ve gereken şekilde vergi beyanı yapması için uygun mekanizmaların geliştirilmesi gerektiği vurgulandı. Yüksek riskli finansal varlıkların potansiyel tehlikelerine dikkat çekilerek yeterli miktarda bilginin yayılmasının yatırımcıları korumada önemli olduğu not düşüldü.

Tasarıda İspanyol hükümetinin Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV) ve İspanyol merkez bankası Banco de España ile işbirliği yapması teklif ediliyor. Üç kurumun kripto paralara getireceği yaklaşım Avrupa’nın kripto para politikası için de model olabilir.

Geçtiğimiz hafta Barcelona bölgesel yönetimi şehrin teknoloji merkezinde Blockchain’e özel bir yer tahsis edileceğini ve bölgesel dijital ekosistemde inovasyonun ve büyümenin teşvik edileceğini açıkladı. Şubat ayında da Avrupa Komisyonu Blockchain Gözlemevi ve Forumu kuracağını duyurmuştu. Bu adımla Avrupa’nın blockchain başlığı altında bir araya getirilmesi amaçlanıyor.

Öte yandan Avrupa Birliği Blockchain’e oldukça temkinli yaklaşıyor. Avrupa merkezli büyük kripto para borsaları ise AB düzenleyicilerine, kripto piyasalarına yasal açıdan şeffaflık ve netlik getirme çağrısında bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.