reklamı kapat

İran Hükümeti Telegram’ın Çıkaracağı Gram Adlı Kripto Para Birimine İlişkin Uyarılarda Bulundu

İran hükümeti, Telegram'ın Gram token'ını ulusal güvenliğie bir tehdit olarak görüyor
18:00
2 Ocak 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Tahran Times gazetesinin haberine göre, İran hükümeti anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın çıkaracağı Gram adlı kripto para birimine ilişkin uyarılarda bulundu.

Suç İçeriği Tanımlama Departmanı’ndan Javad Javidnia, Gram adlı kripto para birimine ilişkin Telegram ile yapılacak olası bir işbirliğinin İran’ın ulusal güvenliğini tehlikeye sokacağını ve ülke ekonomisine zarar vereceğini belirtti:

Telegram’ın yasaklanmasındaki en önemli nedenlerden biri, ülkenin içerisinde bulunduğu siyasi karışıklık nedeniyle maalesef marjinalleştirilen ve ihmal edilen bir takım faaliyetlerden kaynaklanan ciddi bir ekonomik tehdit duygusuydu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ali Hamaney ilk olarak bu yılın nisan ayında ülkedeki devlet kurumlarında Telegram’ın kullanılmasını yasaklamıştı. Yapılan açıklamada ise yasaklamanın nedeninin ulusal çıkarları korumak ve yerli sosyal medya uygulamalarını desteklemek olduğu belirtilmişti. Ayrıca 2017 yılının Aralık ayında da Telegram ve Instagram uygulamaları ülkedeki protestoların önüne geçmek için geçici olarak yasaklanmıştı.

Telegram’ın ICO’su kripto para topluluğu tarafından merakla bekleniyordu. Fakat ICO henüz halka açık bir şekilde gerçekleşmedi. İki farklı zaman diliminde gerçekleşen ICO’da yaklaşık 1,7 milyar dolar toplanmıştı. Hatta Telegram, ICO’nun ilk turunda 81 yatırımcıdan 850 milyon dolar toplayarak tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Gizli ICO süreci Telegram’ın kendi Blockchain ağı olan Telegraph Open Network’ün (TON) geliştirilmesi içindi. Ayrıca Rus milyarder Roman Abramovich’in de Telegram ICO’sunun ilk turunda yer aldığı ve 300 milyon dolarlık yatırım yaptığı iddia edilmişti. Ancak Abramovich’in sözcüsü Jon Mann bu iddiaları yalanlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.