reklamı kapat

Nasdaq Düşüşe, Bitcoin Yükselişe Geçti

Çarşamba günü Bitcoin ve kripto paralar için iyi geçiyor.
19:00
2 Ocak 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin önderliğindeki kripto para piyasası yeşile bürünürken Nasdaq vadeli işlemleri, Çin’den gelen ekonomik verilerin zayıf oluşu ABD piyasalarını etkilediği için düşüşe geçti.

Endeks 2018’i yıllık %4,72 düşüşle kapamasının ardından 1,84’lük bir başka düşüş daha gerçekleştirdi. Dow Jones Industrial Average vadeli işlemleri %1,29 düşerken S&P 500 endeksindeki düşüş %1,24 olarak kayıtlara geçti. Öte yandan ABD hisse senedi piyasaları son 10 yılın en kötü performansını geride bıraksa da yılı (pazartesi günü) pozitif notla kapadı.

Çin verileri

Çin Üretim Endeksi, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşı sebebiyle Şubat 2016’dan beri en düşük rakamları yayımladı. Çin’deki ihracata yoğunlaşmış küçük işletmelere odaklanan PMI endeksi de hem yurt içi hem küresel emirlerin zayıflaması sebebiyle düşüş gösterdi. Çin mallarına olan talep üreticilerin yaptığı indirimlere rağmen azaldı. CEBM Group makroekonomi analiz direktörü Zhengsheng Zhong Reuters’a verdiği röportajda şöyle konuştu:

Çin ekonomisinin daha büyük bir düşüş baskısı yaşama ihtimali giderek artıyor.

ABD’de ise “Meksika duvarı” ile ilgili kriz sürüyor. Kongre duvar için gereken fonu onaylamıyor. Aynı zamanda bazı hükümet çalışanları bu yıl zam almadıkları gerekçesiyle Trump yönetimini dava etti. Trump’ın “uzlaşı yapalım” çağrısı da bir işe yaramamış görünüyor.

Bitcoin yükselişe geçti

Tüm bunlar olurken kripto para yatırımcıları günlük yükselişlerin tadını çıkarıyor. Bitcoin şu sıralar %3,23 yükselişle 3.874 dolardan işlem görüyor. Ethereum da etkileyici bir sıçrama yaptı. %11,88 artış yaşayan Ethereum 151 dolardan işlem görüyor ve an itibariyle Ripple’dan 2.lik koltuğunu geri almış durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.