reklamı kapat

İran Başkanı Kripto Paralara Yeşil Işık Mı Yaktı?

İran Başkanı Ruhani, Bitcoin madenciliğini geliştirmeyi mi planlıyor?
22:00
22 Mayıs 2020

İran, son günlerde Bitcoin (BTC) ve kripto para madenciliği konusunda ses getiren ülkelerden birisi olarak biliniyor. Türkiye merkezli bir firmanın İran’a yaptığı madencilik yatırımı karşısında lisans alması da uzun süre gündemden düşmeyen haberler arasında yer almıştı.

Bitcoin ve Kripto Para Madenciliğine Dair Ulusal Strateji

Görünüşe göre İran hükümetinin Bitcoin ve kripto para madenciliğine yönelik planları birkaç şirkete lisans vermek ve madenciliği resmi bir endüstri kolu olarak tanımlamakla kalmıyor. İran merkezli haber sitesi ArzDigital’in 22 Mayıs tarihinde paylaştığı verilere bakacak olursak, İran’ın ekonomik koordinasyon merkezlerinin bu haftanın başlarında direkt olarak Başkan Hasan Ruhani’den madencilik ile ilgili emir aldığı görülüyor.

Ruhani’nin hükümet yetkililerine ulusal bir kripto para madencilik stratejisi oluşturma çağrısında bulunduğu bildiriliyor. İran bundan kısa bir süre önce iyice kötüleşen ekonomik durumdan sonra itibari para biriminden dört sıfır atmış ve enflasyona karşı önemli bir koz elde etmişti.

İran bunun yanı sıra bu haftanın başlarında kripto para borsaları ile ilgili regülasyonları kara para aklamayı önleme ve döviz kaçakçılığını engelleme yasalarına dahil etmek için adımlar atmaya başlamıştı. İran’ın şimdiden 1.000’den fazla kripto para madencilik firmasına lisans verdiği biliniyor ve bu ekonomik kalkınmayı beraberinde getirebilir.

İran’ın kripto para sektörüne en başta sıcak bakmasını sağlayan yegane faktör ise ABD yaptırımları olmuştu. ABD’nin İran’ın SWIFT ağını kullanmasını engellemesi, ülkeye çok ciddi zarar getirmişti. Bitcoin ve kripto paraların kullanımı ile ise bu yaptırımları aşmak oldukça kolay.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.