X


İngiltere Kripto Paralarla İlgili Pozisyonunu Netleştiriyor! Potansiyel Faydalar Neler?

İngiltere kripto paralar konusunda Çin'in izini takip etmeye devam edecek mi?
00:22
26 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

CoinShares Uyum ve Düzenleyici İşler Başkanı Nick du Cros, kısa süre önce İngiltere’nin yeni kripto kurallarını uygulamaya yakın olduğunu belirtti. Geçtiğimiz ay Kanada benzer bir adım atarak kripto para platformları için yönergeler yayınlamıştı. Bu düzenleyici çerçeve daha çok reklam ve pazarlama alanında olsa da kripto paraların regüle edilmesi için önemlidir.

İngiltere ve Kripto Paralar

Mali Davranış Otoritesi (FCA) tarafından yayınlanan rapor bazı önemli bilgiler içeriyor. Örneğin Birleşik Krallık sınırları içinde yetişkinlerin %4,4’ü kripto para yatırımı yapıyor. Raporda şöyle bir ifade bulunuyor.

Kripto paralar ve bunların altında yatan teknoloji, finansal hizmetler için potansiyel faydalar sunabilir. Biz finansal hizmetlerde yeniliği teşvik etmeye ve tüketicilerin çıkarları doğrultusunda rekabeti desteklemeye devam etmek istiyoruz”.

Ancak Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) yatırım danışmanlığı hizmetlerinin denetim görevi kapsamına alınmasını tavsiye etti. Ek olarak FCA, “Çevrimiçi Güvenlik Yasası’ndaki (OSB) İnternet şirketlerinin görevleri, ücretli reklamların yanı sıra kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği de kapsamalıdır” diyerek devam etti.

İngiltere Pozisyonunu Değiştirecek Mi?

Birkaç aydır özellikle Çin yasaklarıyla birlikte Birleşik Krallık, Çin Hükümetiyle benzer bir politika izliyordu. Ülkedeki HSBC gibi dev finans kuruluşları adeta Çin Merkez Bankası gibi davranmaya başlamıştı. Bunu ülkenin gelecekteki Çin stratejileriyle açıklamalar bir nebze mümkün olabilir. Ancak yakın zamanda yayınlanan rapora bakarsak Birleşik Krallık o kadar da sert bir pozisyon alma niyetinde değil.

Kripto paraların altında yatan teknoloji ve potansiyel faydaları konusu önemlidir. Çin bunu inkar ederek fayda üretimini sadece kendi blockchain ekosistemine indirgiyor. Bu noktada İngiltere daha kucaklayıcı davranabilir. Birçok uzman İngiltere’nin sert düzenleyici tedbirler almayacağını düşünüyor. Bu noktada ülkedeki mali otoriteler kripto paraların riskleri konusunda uyarılarını devam ettirecek olsa da top yekun bir yasaktan söz etmek akılcı olmaz.

Çin tarafından gelen FUD etkisini kaybetti ve İngiltere için benzer bir durumun yaşanmayacağı ihtimali güçlendi. ABD kripto paraları büyük ölçüde kucaklayarak ETF onaylarını vermeye başladı. Kısa vadede kripto para ekosisteminin kurumsal destekle birlikte hızla büyümemesi için pek bir sebep kalmamışa benziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar