X

IMF Başkanı, Bitcoin (BTC) Hakkındaki Görüşlerini Aktardı

Kristalina Georgieva, bir video konferansı sırasında Bitcoin ile ilgili görüşlerini aktardı.
18:47
29 Temmuz 2021

IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesinden sonra alevlenen lider kripto para eleştirilerine son hızda devam ediyor. Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva, bir video konferansı sırasında Bitcoin ile ilgili görüşlerini aktardı.

IMF Başkanı, Bitcoin’e Güvenmiyor

Uluslararası Para Fonu, lider kripto para Bitcoin tavrında geri adım atmıyor. BTC’yi asılsız eleştirilere maruz bırakan IMF, piyasaya olumsuz bir hava saçmaya devam ediyor. Son olarak IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Bahamalar Merkez Bankası Başkanı John Rolle ile video konferans aracılığıyla görüşmesinde Bitcoin’i para olarak sınıflandırmayacağını belirtti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Georgieva, Bitcoin’in bir para birimi olabilmesi için “çok geniş çapta” kabul görmesi gerektiğini belirterek, bu hedeften henüz çok uzakta olduğunu kaydetti. Görüşmeyi yöneten CNN ekibinde Julia Chatterley, IMF Başkanı’na El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi konusundaki tavrını sordu. Buna karşın Georgieva, Bitcoin ile vergi toplamayı, harcamaları planlamayı, mal ve hizmet fiyatlandırmanın zorluklarını işaret ederek BTC oynaklığından bahsetti.

Ayrıca Bitcoin madenciliği sürecinin enerji yoğun olduğunu aktaran başkan, şunları bildirdi:

Çok daha iyi, istikrarlı ve güvenilir ikameleri olan bir şeyin son derece enerji yoğun madenciliğini nasıl haklı çıkarabilirsiniz?

Bunun yanı sıra IMF Başkanı, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) en güvenli ödeme şekli olduğuna inanıyor. IMF’nin gelecekte çok sayıda CBDC için birlikte çalışabilirliği sağlayacak ülkelere bir platform temin ederek adım atacağı belirtildi. Ayrıca Georgieva, dijital varlıkları aynı anda hem hızlı hem de güvenli hale getirmeyi sorun olarak görüyor.

Bahamalar, Ekim 2020’de “kum doları” adlı bir CBDC başlatarak dünyadaki bu alanda ilk ülke oldu. Daha sonra Çin, İsveç ve birçok ülke kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmek adına bir yarışa başladı.

ABD Doları Lider Konumunu Koruyabilecek Mi?

IMF Başkanı, ABD’nin mevcut haliyle veya dijital versiyonuyla rezerv para birimi konumunu koruyacağını düşünüyor. Bu durumun ABD ekonomisinin gücü ve sermaye piyasalarının derinliği ile güvence altına alınacağına inanıyor. Bununla birlikte Georgieva şunları kaydetti:

ABD Doları olduğu yerde kalacak ve rezerv para birimi olmaya devam edecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Halil ibrahim ÖLMEZ
    2 ay önce

    Tabi ki imf başkanı btc ye güvenmiyoruz diyecek. Parayı yönetme işini kaybedecekler fonlarının geçerliliği kalmayacak. Tabi ki doları savunacak.

    0