İlginç Veri! Uzman Görüşü: Bitcoin’in Bir Sonraki Hamlesi İçin Gözünüz Bu Grafikte Olsun!

Bitcoin (BTC), 17.000 doların altında işlem görmeye devam ederken, analistler kalıcı bir toparlanma için gerekli olan unsurlara ışık tutuyorlar.
17:25
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC), 17.000 doların altında işlem görmeye devam ederken, analistler kalıcı bir toparlanma için gerekli olan unsurlara ışık tutuyorlar.

Bitcoin ve Tesla: Korelasyon Zirveye Ulaştı!

Güncel verilere dikkat çeken uzmanlar, Bitcoin ve hisse senetleri arasındaki korelasyonun yeni zirvelere ulaştığına dikkat çekti. Trading View’den alınan verilere göre, BTC fiyatı ve  Tesla (TSLA) arasındaki korelasyon son zamanlarda giderek arttı. Bu analizin ışığında, yüksek korelasyon, Bitcoin’in yatırımcı portföyünde iyi bir çeşitlendirme seçeneği olup olmadığı hakkında soruları gündeme getiriyor. Bitcoin savunucuları uzun süredir varlığın diğer pazarlarla korelasyonunun olmamasının onu tercih edilen bir yatırım haline getirdiğini iddia ediyorlardı. Bununla birlikte, zincir üstü analizler, daha fazla yatırımcı piyasaya akın ettikçe korelasyonun arttığını ortaya koyuyor. Bitcoin, 2021 yılından beri önemli oranda kurumsal yatırım almaya başladı.

Uzmanlara göre artan benimseme ve BTC’nin “ana akım” haline gelmesi nedeniyle, Bitcoin diğer piyasaları taklit etmeye devam etti. Kripto para uzmanı  Mohammed Alkaff Alhashmi, birçok yatırımcının ve trader’ın Bitcoin’i risk ve büyüme potansiyeli açısından teknoloji hisseleri gibi gördüklerini söyledi. Uzman, kripto para topluluğunun büyük bir bölümünün aynı zamanda bir teknoloji topluluğu olduğuna inanıyor.  Uzmanlar BTC‘nin bir dönem altın ile yüksek korelasyon içinde olduğunu ancak sektördeki krizler nedeniyle BTC’nin geride kaldığını belirtti.

Fed, Belirleyici Unsur!

Fed‘in şahin duruşu nedeniyle  kripto para birimleri ve teknoloji hisse senetleri gibi riskli varlıklar arasında yüksek korelasyon oluştu.  Uzmanlar ayrıca Merkeziyetisz Bilimin (DeSci), bilimsel bilgileri adil ve şeffaf bir şekilde finanse etmek, geliştirmek, değerlendirmek, kredilendirmek, depolamak ve paylaşmak için Web3 tabanlı kamu altyapısı oluşturmaya yönelik bir girişim olduğu konusunda hemfikirdir. Bu nedenle, teknolojik ilerlemeyi ve finansmanı teşvik eden blockchain girişimleri bu ilişkiyi daha da güçlendirecek.

Analiste göre, bu durumda, BTC‘nin tam olarak hangi yöne gideceği veya kalıcı olarak toparlanıp toparlanmayacağını anlamak için hisse senetlerini takip etmemiz gerek. Peki, hisse senetleri ne zaman toparlanacak? Bu, büyük olasılıkla, Federal Rezerv’in faiz artırımlarını durduracağını an olacaktır. Dolayısıyla, BTC için bir sonraki yönün ne olacağını merak ediyorsanız, Nasdaq’ı izlemek bu yüksek korelasyon devam ettiği sürece güvenilir bir rehber olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar