reklamı kapat

İkonik Bitcoin Sembolü Google Klavyesine Eklendi

Google klavye uygulamasına Bitcoin sembolünü ekledi.
19 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Artık Google iOS klavyesiyle ikonik Bitcoin (BTC) sembolü yazılabilecek.

Bitcoin Sembolü

Google’ın klavye uygulaması Gboard’a Bitcoin sembolü eklendi, Apple kullanıcıları artık Bitcoin sembolünü yazabilecek. Bitcoin sembolü Dolar sembolüne basılı tutarak görülebilir.

Bitcoin sembolü en solda.

Bitcoin sembolü Thai Baht’ının sembolüne oldukça benzer. Thai Baht’ında ฿’nin üzerinde tek çizgi bulunuyor.


Google’ın bu adımı büyük bir haber sayılmaz ancak Bitcoin’in benimsenmeye başladığını gösteriyor. Bitcoin ilk ortaya çıktığında şimdiye göre birçok insanın Bitcoin hakkında ya bilgisi yoktu ya da yanlış bilgiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Google’ın adımına benzer ufak adımlarla Bitcoin gündelik hayata sızmaya başladı. Linux’da bazı kodlar yazarak görüntülenebilen sembol, Windows’ta ancak registry değiştirerek eklenebiliyor.

Bitcoin Yaygınlaşıyor Mu?

Bitcoin’in dünyanın farklı yerlerinde farklı yollardan hayata karıştığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz hafta  Arjantin’in 37 bölgesinde toplu taşıma araçlarında Bitcoin’le ödeme yapabilmek mümkün hale geldi. Ek olarak Bitcoin ATM’leri sayısı günden güne artıyor. Örneğin geçtiğimiz hafta Chicago merkezli bir şirket Chicago’da benimsenme potansiyelinin yüksek olduğu düşüncesiyle 200 yeni Bitcoin ATM’si kuracağını açıkladı.

Bitcoin’in benimsenmesinin fiyatına etkisi oldukça tartışmalı bir konu. Günlük aktif Bitcoin adresi sayısı ayı sezonuna rağmen dengede kalmayı başardı.  Bitcoin hakkındaki Tweet’ler fiyatın yükselip düştüğü grafikle benzerlik gösteriyor. Bu da ilginin fiyat odaklı olduğunu söylüyor olabilir. Benimsenme hakkındaki Bitcoin Benimseniyor Mu? Yoksa Bir Oyun Mu?  başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.