Reklam

İki Büyük Rakip: Haziran Ayında XRP Mi Yoksa XLM Mi Daha Çok Artacak?

Amaçları aynı olan iki projenin hangisinin kripto para birimi Haziran ayında yatırımcısının yüzünü güldürecek: Ripple Mı, Stellar Mı?
16:45
1 Haziran 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Hem Ripple’ın (XRP) hem Stellar’ın (XLM) amacı para transferlerinin düşük maliyetlerle ve yüksek hızlarla gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu noktada Ripple daha çok bankacılık sektörüne odaklanırken, Stellar dünyada finansal kurumlar olmayan alanlara odaklanıyor.

Peki, Haziran ayında Ripple mı yoksa Stellar mı daha fazla yükseliş yaşama potansiyeline sahip?

XRP’de Grafikler Yükseliş Sinyali Veriyor

XRP, Mayıs ayının ikinci yarısında tüm piyasada da görülen düşüşün etkisi ile büyük bir geri çekilme yaşadı. XRP fiyatı 0,65 dolara kadar geri çekildikten sonra burada oluşan destek ile bugün yeniden 1 doların üzerini görmeyi başardı.

Buna ek olarak Ripple, Mart ayında başlayan yükseliş hareketi öncesinde Nisan 2018 seviyelerinin altında işlem görüyordu. Mart ayında başlayan ivme ile 14 Nisan’da XRP fiyatı 1,96 doları gördü. Analistlere göre XRP’de 0,65 dolar bandı güçlü bir destek olarak kanıtlandı ve artık birikim aşamasını yukarı yönlü kırmanın zamanı geldi.

Analistlere göre teknik göstergeler hala yükseliş görünümü sağlıyor. Yapılan açıklamalarda RSI 50’nin üzerinde olduğu ve MACD birkaç düşük momentum çubuğu oluştursa da, düşüş kapanışı yaşanmadığı için hala yükseliş sinyali veriyor.

Tüm bu nedenler sebebiyle Ripple fiyatında haftalık göstergelerin yükseliş sinyali verdiği ve en yakın direncin 1.70 dolarda ve ardından 2,07 dolarda olduğu düşünülüyor. Bunun yanında 1,70 dolar öncesinden 1,46 dolar bandında ana direnç olduğu ifade ediliyor ve 1,70 ve 2,07 doların görülebilmesi için bu seviyenin güçlü bir şekilde kırılmasının şart olduğu belirtiliyor.

XLM’de Sinyaller Karışık

Haftalık grafiklere göre XLM de tüm piyasada ve Ripple’da da olduğu gibi mayıs ayının ikinci haftasında ciddi bir düşüş eğilimi gösterdi. Genel geri çekilme sırasında 0,27 dolara kadar gerileyen XLM fiyatı kısa bir sürede 0,32 dolarlık önemli seviyenin üzerine çıkmayı başardı.

Ancak analistlerin açıklamalarına göre yaşanan yükselişe rağmen XLM’de teknik göstergelerde nötr-düşüş sinyali alınıyor. RSI 50’nin altında ve MACD’nin de düşüş sinyali verdiği ifade ediliyor. Nötr-düşüş sinyali sebebiyle şu an için Stellar‘ın yönü ile ilgili teknik göstergeler net bir yön belirtmiyor.

Analistlerin açıklamalarına göre XLM’de şu anda düşen kama formasyonu oluşuyor olabilir. Şu anda fiyat, formasyonun destek çizgisinde yer alıyor ve bu da daha önce ana hatlarıyla belirtilen 0,325 dolarlık destek alanıyla örtüşüyor. Ancak analistlere göre bu model yeterince test edilmediği için geçerli olmayabilir.

Tüm bunların yanında yapılan açıklamalarda XLM’in Bitcoin karşısında güç topladığı ve bunun açık bir artış sinyali olduğu ifade ediliyor. Dolayısıyla analistlere göre bu durum nötr-düşüş sinyali göstergelerini artış sinyaline çevirebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar