reklamı kapat

Hong Kong Protestoları Bitcoin’i Etkiler Mi?

Hong Kong’da hız kesmeden devam eden protestolar fonların Bitcoin gibi farklı varlıklara taşınmasına sebep oluyor...
12:00
21 Ağustos 2019

Hong Kong’da hükümet karşıtı gösteriler 11. haftasını yaşıyor. Şiddet ve sivil hayattaki huzursuzluk kentin geleceği konusundaki endişelerin giderek artmasına sebep oluyor. Endişeli vatandaşlar ise birikimlerini korumak için Bitcoin’i tercih etmeye başlıyor gibi görünüyor.

Hong Kong’da protestolar hız kesmeden devam ediyor. Hatta polisin yalnızca Victoria Park’ta kalmalarını istemelerine rağmen protestocular cesaretle merkeze yürümeye başladı. Yerel kaynaklar protestolara katılanların sayısının 1.7 milyon olduğunu ifade etse de polisler yalnıza 280.000 kişi olduğunu belirtiyor.

Piyasalar Gergin

Yaygın olarak Asya’nın gözbebeği olarak bilinen Hong Kong’daki son huzursuzluklar şehri, kargaşa içindeki bir yer konumuna indirgedi. Her ne kadar yatırımcılar yatırımlarına devam etse de vatandaşlar gelecekleri dolayısıyla her geçen gün daha fazla endişeleniyor.

Bunun yanında Hong Kong’luların arasındaki güçlü bağ sosyal medyada dolaşan her videoda hissediliyor ve bu protestolar yakın zamanda bitecek gibi görünmüyor. Videolarda yer alan bir protestocu şu ifadeleri kullanıyor:

Açıkçası, sadece işkence var. Ama burada olmak zorundayız çünkü başka seçeneğimiz yok. Hükümet bize hak ettiğimiz saygıyı gösterene kadar devam etmek zorundayız.

Öte yandan gittikçe artan gerilimler karşısında daha kötü hale gelen hisse senedi ve emlak piyasaları gibi huzursuzluğun başlamasından bu yana iş dünyası ve turizmde ülkede zor zamanlar yaşıyor.

Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Bu huzursuzluklarla beraber Hong Kong’lular fonlarını farklı yerlere yönlendirmeye başlıyor. Londra merkezli online para transferi hizmeti TransferWise‘a göre, protestoların başlamasından bu yana Hong Kong para çıkışlarında önemli bir artışlar yaşanıyor.

Demokrasi yanlısı eylemci Chen Haotian, Hong Kong’luları tüm banka mevduatları çekmeye ve finansal sistemi hedef almaya çağırıyor.

Çoğu kişi Haotian gibi finansal sistemi hedef almak için fonlarını Bitcoin gibi kripto para birimlerine taşımaya başladı bile. LocalBitcoins verilerinde de bu konuda artışlar görüldüğü belirtiliyor.

Tüm bunlara bakıldığı zaman her ne kadar Travis Kling aksini iddia etse de ekonomik açıdan zor zamanlar yaşayan ülkelerin Bitcoin’i giderek daha fazla güvenli liman olarak görmeye başladıklarını ifade edebiliriz.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun