Hindistan’dan Blockchain İçin Önemli Adım!

Özet

  • Hindistan kendi ulusal blockchain projesini başlatacak.
10:00
28 Kasım 2019

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Sanjay Dhotre, Çarşamba günü yaptığı bir açıklamasında hükümetin ulusal düzeyde bir blockchain çerçevesi için hazırlıklara başladığını ve çerçevenin taslağının oluşturulmakta olduğunu belirtti.

Dhotre aslında blockchain hakkındaki bu açıklamasını, Hindistan Meclisi’nin bir alt kademesi olan Lok Sabha tarafından gelen sorulara yönelik yaptı. Milletvekili Parvesh Sahib Singh Verma ilgili bildiride blockchain gibi teknolojilerin nasıl avantajları olacağını ve bu konuda herhangi bir adım atılıp atılmadığını sordu.

Hindistan Blockchain’i Test Ediyor

Bakan Dhotre buna cevap olarak blockchain teknolojisinin birden çok alanda kullanılabilen oldukça avantajlı bir teknoloji olduğunu ve hükümetin bunu kamu yönetimi, bankacılık, finans, siber güvenlik gibi alanlarda test edeceğini ifade etti. Bildiride Hindistan hükümetinin şimdiden blockchain teknolojisini ve bunun kullanım alanlarını araştıran Distributed Centre of Excellence in Blockchain Technology isimli bir proje başlattığı da itiraf edildi.

Hindistan’ın bilgi teknolojileri hizmet sağlayıcısı Tech Mahindra geçtiğimiz ay Hollanda merkezli blockchain uygulama merkezi Quantoz ile ortaklık imzalamıştı ve görünüşe göre bunların hepsi projenin bir parçası. Hindistan, dünyanın en büyük teknoloji merkezlerinden birisi olarak biliniyor ve blockchain’e yönelik atılan bu adım, kesinlikle küresel ölçekte önemli ürünlerle sonuçlanabilir.

Hindistan’ın en büyük 10. eyaleti de geçtiğimiz haftalarda blockchain’e özel bir yasa hazırlığına başladığını açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar