Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Alanında Tam Yasak İstiyor!

RBI, kriptolarda tam yasak istiyor.
00:30
19 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Hindistan Merkez Bankası, merkez yönetim kuruluna kısmi bir yasağın işe yaramayacağını belirterek kripto para birimlerinde tam bir yasağı desteklediğini belirtti. Merkez bankası, kripto ile ilgili ciddi endişeleri olduğunu yineledi.

Merkez Bankası Tam Yasak İstiyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das başkanlığında geçtiğimiz gün merkez yönetim kurulunun 592. toplantısını gerçekleştirildi. Merkez yönetim kurulu, bankanın en yüksek karar alma organıdır. Kurul, mevcut yerel ve küresel ekonomik durumu, gelişen zorlukları ve düzeltici önlemleri gözden geçirdi.

Ayrıca yöneticiler kripto para birimi ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili çeşitli konuları tartıştı. Economic Times, müzakelere aşina olan isimsiz kaynaklara atıfta bulunarak RBI’nin toplantıda kripto para birimleri üzerinde tam bir yasağı desteklediği ve kısmi yasağın işe yaramayacağına dikkat çektiğini bildirdi.

RBI yetkilileri, işlemlerin izlenebilirliği, değerleme, aşırı fiyat oynaklığı, yasal sorunlar ve işlemlerdeki katılımcıların belirlenmesi dahil olmak üzere kripto ile ilgili çeşitli endişe alanlarını vurguladı. Başkan Shaktikanta Das, kripto para birimlerinin merkez bankaları tarafından düzenlenmedikleri için finansal sistem için ciddi tehditler oluşturduğunu vurguladı. Das, merkez bankasının kripto para birimleri konusundaki ciddi endişelerini defalarca dile getirererek, bunların Hindistan’ın makroekonomik ve finansal istiktrarı konusunda kritik tehdit oluşturduklarını yineledi.

Başkan Das, kripto paralar ile ilgili şunları aktardı: “Kriptolar hakkında çok daha derin tartışmalara ihtiyaç var. Merkez bankası, makroekonomik ve finansal istikrar açısından çok daha derin endişeleri olduğunu söylediğinde bunun bir parçasını oluşturan çok daha derin meseleler olduğunu farkettik.”

Kripto Para Yasa Tasarısı

Hindistan parlamentosunun alt meclisi Lok Sabha, Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Düzenlemesi 2021’i ele aldı. Hükümetin, ana düzenleyici olarak Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) ile kripto varlıkları düzenlemeyi planladığı ancak ödemeler için kripto kullanımının yasaklandığı bildirildi.

Ancak hükümet tasarı üzerinde hala yeniden çalışıyor. Bununla birlikte RBI, aşamalı olarak uygulamayı planladığı dijital bir rupi üzerinde operasyonlarını sürdürüyor. Merkez bankası geçen hafta iki tür CBDC olacağını aktardı. Toptan ve bireysel.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar