reklamı kapat

Hindistan Kripto Paraları Tekrar Yasaklamayı Düşünüyor

Hindistan hükümeti kripto para yasağını yeniden gündemine aldı.
21:21
15 Haziran 2020

Hindistan hükümeti kripto para birimlerini yıllardır yasaklı tuttuktan sonra yüksek mahkeme tarafından verilen karar ile bundan geri dönmek zorunda kalmıştı. Hindistan içerisindeki kripto para yasaklarının resmiyette kalkmış olmasına rağmen bazı bankaların hala ülkedeki kripto para borsalarına hizmet vermekten kaçındığı biliniyor.

Yüksek Mahkeme tarafından ilgili genelgenin iptal edilmesinin üzerinden 3 ay bile geçmemişken, yeni bir yasak duyumları kulislerde dolaşmaya başladı. Yüksek Mahkeme 4 Mart tarihinde verdiği kararda bu genelgenin anayasaya aykırı olduğunu belirtse de şimdi kabinede çok daha sert bir tasarının dolaştığı söyleniyor.

Hindistan Yeniden Kripto Para Yasağı Getirebilir

WazirX kripto para borsasının CEO’su Nischal Shetty konu hakkında yaptığı açıklamada hızlı büyüyen ve güvende olan bir endüstrinin aslında Hindistan’ın avantajına olduğunu belirtti. Yasaklamanın çözüm olmadığını ifade eden Shetty, Hindistan’ın çözüm olarak bunu seçmeyeceğine inandığını belirtti.

Hindistan’da kripto para sektörüne bu kadar sert bakılmasının sebebi ise ülkede kripto para dolandırıcılıklarının adeta rekor kırması olarak biliniyor. Hindistan polisi bundan günler önce de 5 kripto para dolandırıcısına karşı soruşturma başlatmış ve halka bu konuda bilgi vermişti.

Hindistanlı regülatörler halkı bu dolandırıcılardan korumak isterken çok sert kararlar alarak aslında sektöre zarar veriyorlar. Bu da kripto para regülasyonlarının sektörün büyümesini engelleyecek cinste olmaması gerektiğini gösteriyor. Hindistan’ın yeniden kripto para firmalarına yasak getirmesi ise 3 aylık özgürlüğü tamamen ortadan kaldırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.