X


Hindistan Kripto Para Düzenlemesini Ne Zaman Duyuracak? Son Açıklamalar ve Beklentiler!

Hindistan'ın açıklayacağı düzenleme tüm kripto para ekosistemi tarafından heyecanla bekleniyor.
20:30
14 Eylül 2021

Muson oturumu sırasında kripto para düzenlemesinin tartışılması bekleniyordu. Ancak üzerinden haftalar geçmesine rağmen kripto düzenlemeleri konusunda net bir adım atılmış değil. Yakın zamanda açıklanması beklenen kripto para düzenlemesinin daha fazla gecikmesine ihtimal verilmiyor. Fakat çelişkili açıklamalar ve yerel medyada çıkan haberler gelecek düzenlemeyle alakalı çok fazla kafa karışıklığına sebep oluyor.

Hindistan Kripto Para Düzenlemesi

En net açıklama Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman tarafından yapılmıştı. Kripto paraların agresif şekilde yasaklanmayacağını söyleyen Bakan çalışmalarla alakalı net bir şey söylemiyor. Yazılım eğitimine önem veren ülkede, orta okul ve liseden itibaren gençlere programlama öğretiliyor. Bu yüzden free lance hizmeti alabildiğiniz global sitelerde çok ucuza iş yaptırabileceğiniz binlerce Hintli geliştirici bulunuyor. Yani gelecek düzenlemeyi kripto para yatırımcıları kadar ülkedeki geliştiriciler de heyecanla bekliyor. Milyonlarca yazılım mühendisine ev sahipliği yapan Hindistan, blockchain alanında çok hızlı bir büyüme yaşayabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Genç blockchain geliştiricileri tüm bu olumsuzluklara rağmen Hindistan’dan ciddi sayıda proje çıkardı. Şirketler ve profesyonel olmayan ekipler gelecek regülasyonların kendilerini kısıtlamamasını umuyor.

Ülkede kripto paralarla alakalı belirsizlik devam ederken Hindistan’ın en saygın eğitim kurumlarından biri olan The Indian Institute of Technology kısa süre önce Hedera Hashgraph Konseyi‘ne katıldı. Hedera Consensus Service ve Hedera Token Service gibi temel hizmetlerden yararlanacak olan üniversite ar-ge çalışmalarını da hızlandırmış olacak.

Daha önce aynı üniversitedeki araştırmacılar BlockTrack isimli bir mobil uygulama geliştirmişti. Blockchain tabanlı çalışan bu aplikasyon tıbbi kayıtların tutulmasına yardımcı oluyordu.

Üniversitelerin İlgisi Büyük

Ethereum tabanlı LegitDoc uygulamasını da duymuş olmalısınız. Evrakta sahteciliğin önüne geçmek için yapılan bu çalışma Ulusal Teknoloji Enstitüsü ve Ashoka Üniversitesinin de desteğini aldı. Ülkedeki her kurumun kendi alanında ciddi beklentileri var. Gelir Vergisi Başkanlığı kriptolara vergi isterken siyasiler ülkeden para çıkışının engellenmesini talep ediyor.

Gelecek düzenlemeler ülkenin yazılım alanındaki güçlü kasını da dikkate aldığımızda çok radikal olmayabilir. Hatta kripto paraların serbest biçimde ticaretinin yapılması da mümkün görünüyor. Hindistan hükümetinin kabul edilebilir kısıtlamalarla yasayı duyurması bekleniyor. Son olarak Hindistan Merkez Bankası ülkedeki bazı bankaları uyararak kripto para borsalarını ve yatırımcılarını rahat bırakmasını istemişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar