reklamı kapat

Hindistan Bankaları Kripto Paralara Hala Düşman

Hindistan'da kripto para sektörüne yönelik yasak kalksa da bankalar hala ayak diretiyor.
21:00
31 Mayıs 2020

Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkartılan bir genelge, dünyanın en kalabalık ülkelerinden birisi olan Hindistan’da kripto para alım satımını tamamen yasaklamıştı. Hindistan içerisindeki kripto para topluluğunun yoğun çalışmaları ve açtıkları dava sayesinde ise sonunda bundan geri adım atıldı.

Hindistan Kripto Para Yatırımcılarına Rahat Vermiyor

Hindistan Merkez Bankası, ülkenin yüksek mahkemesi tarafından 4 Mart 2020 tarihinde verilen karar ile genelgeyi kaldırmak zorunda kaldı. Bu da ülkedeki bankaların ve finans kurumlarının kripto para borsalarına yeniden hizmet vermesini sağladı. Ancak elde edilen veriler buna rağmen hala bazı bankaların ayak direttiğini gösteriyor.

Hindistan içerisindeki kripto para yatırımcılarının aktardıkları bilgilere göre eşler arası kripto para alım veya satımında bulunan kişilerin banka hesapları dondurulmakta ve kapatılmakta. Bunun yanı sıra kripto para alımı için uluslararası banka veya kredi kartı kullanımı taleplerinin de engellendiği yönünde bilgiler aktarılıyor.

Kripto paralarla ilgili bir yatırım tespit edildiğinde uluslararası havale işlemlerinin bile engellendiği ve sebep olarak bankanın kendi kurallarının öne sürüldüğü belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki kripto para girişimlerine yatırım yapmak için adeta bir yarış başladığı ünlü milyarder Tim Draper tarafından da belirtilmişti.

Ancak ülkedeki kripto para düşmanı bu tavır devam ederse, Hindistan’a yönelik kripto para yatırımlarının da yavaş yavaş azalacağı ve sonunda biteceği söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.