Heyecan Dorukta! Dünyaca Ünlü CEO’dan Aykırı Bitcoin Yorumu: Geliyor..!

Bitcoin (BTC) belirsizlik içerisinde yatay yönde hareket ederken, önde gelen bir yönetici yatırımcılara sürprizlere hazır olmalarını söyledi. 
13:30
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) belirsizlik içerisinde yatay yönde hareket ederken, önde gelen bir yönetici yatırımcılara sürprizlere hazır olmalarını söyledi.

Charles Edwards: ‘Rekor Düşük Volatilite Sonrası..!’

Uzmanlara göre an itibariyle Bitcoin’de en çok dikkat çeken etken düşük volatilite. Bazı analistler Noel tatilinin sona ermesiyle yüksek işlem hacmi sayesinde volatilitenin artacağına işaret ederken, bazıları ise makroekonomik şartlar nedeniyle volatilitenin daha da düşeceğini ima ediyor. Veriler, volatilitenin rekor düşük seviyelerde olduğunu ortaya koyuyor. FTX krizinden bu yana Bitcoin, yerinden kıpırdamadı. Uzmanlara göre FUD etkisinin devam etmesi, Fed’in şahin duruşu ve küresel krizler nedeniyle yatırımcı kenarda beklerken, BTC fiyatına ivme kazandıracak bir katalizör bulunmuyor.

Bitcoin’in volatilite endeksini (BVOL) inceleyen uzmanlar  bu tür durgunluk sürecinin son derece nadir olduğuna dikkat çekiyor. FTX krizinin üzerinden iki ay geçerken, analistler tahminlerinde kutuplaşmaya devam ediyor. Varlık yöneticisi Capriole Investments‘ın kurucusu ve CEO’su Charles Edwards, bugün paylaştığı tweet’te “Bitcoin için büyük bir hamle yaklaşıyor” açıklamasını yaptı. Yöneticiye göre, Bitcoin’in aşırı derecede düşük volatilite sergilemesi ancak tek bir şekilde yorumlanabilir. Genel olarak, Bitcoin son derece düşük volatiliteden çıktığında, ivme kazanma eğilimindedir.  Uzman, 30 günlük Bitcoin volatilitesinin yıllık standart sapmasını gösterdi. Kritik endeks, son beş yılda yalnızca birkaç kez görülen düşük seviyelerde.

 Bollinger Bantları, Teyit Ediyor!

Önde gelen analistlerden Scott Melker ise Bollinger Bantları’na işaret etti. Bollinger bantları, 1980’lerden beri faaliyette olan klasik bir volatilite göstergesidir. Endeks, aynı şekilde, belirli bir süre içinde fiyat hareketinin üst ve alt sınırlarını belirlemek için standart sapmayı kullanırlar. Kritik endekste giriş ve çıkış noktalarının yanı sıra, nispeten değişken veya durgun fiyat hareketini değerlendirme yeteneği de dahil olmak üzere birden fazla kullanım durumu ortaya çıkar.

Bollinger Bantları’ BTC’nin “sıkışmış durumda” olduğunu ve bir sonraki  hamlesi için hazırlandığını ortaya koyuyor. Endksin mucidi John Bollinger için, uzun süreli sıkışmalar nadir görülen değerli sinyallerdir. Bazı uzmanlar BTC‘nin ilk çeyrekte 10.000 dolara veya daha düşük seviyelere çakılabileceği konusunda hodler’ları uyardı. Analistler ABD’nin makroekonomik politikasına ve bunun riskli varlıklar üzerindeki etkisine dikkat çekerken, satış baskısının devam edeceğinin altını çiziyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar